Po sametové revoluci převzal v roce 1991 nově vzniklý MOb Hrabová do své správy 614 bytů, z toho 318 na Novém Šídlovci, 278 na Starém Šídlovci a 18 na Jestřábského ulici.
V té době se uskutečňovala rozsáhlá privatizace bytového fondu celostátně a Hrabová nebyla výjimkou. Velmi rychle se prodaly byty tehdejším nájemníkům na Novém Šídlovci a na Jetřábského ulici.
Ve starší části Šídlovce proběhla poněkud „divoká“ privatizace ještě před vznikem městského obvodu, kdy se odprodalo za poněkud nejasných okolností 42 bytů, údajně prominentním zde bydlícím zaměstnancům Vítkovických železáren.
Pak byl prodej bytů zastaven, jelikož se musely provést rozsáhlé opravy fasád, oken a střech, což by v podmínkách probíhající privatizace nebylo možné.
V červenci 2002 byla v Hrabovských listech zveřejněna zpráva, že se připravuje privatizace bytů i ve starší části Šídlovce a současně byly zveřejněny i podmínky prodeje. Ceny byly směrem k nájemníkům velice vstřícné. Tehdy se však prodalo pouze 18 bytů, většinou na Šídlovecké ulici, a ve správě obce tak stále zůstalo 218 bytů.
Z tohoto počtu je 31 bytů v domech, kde v přízemí jsou nebytové prostory, ve kterých jsou umístěny různé provozovny, sloužící místním občanům. U těchto domů by byla jejich privatizace s pochopitelných důvodů nežádoucí. Ale proč neprodat zbývajících 187 bytů?
Vedení obce se touto problematikou důkladně a do hloubky již mnoho let nezajímá. Třeba nyní by byla na místě nezávazná anketa o tom, za jakých podmínek by byli současní nájemci ochotni tyto byty od obce odkoupit.
Mezi některými zastupiteli je obava, že do odprodaných bytů by se časem nastěhovali různí „nepřizpůsobiví“ občané. Když se tak nestalo u prodaných bytů na Novém Šídlovci, proč by se tak mělo dít u starší zástavby? Mimo to lze tyto obyvy „ošetřít“ i v podmínkách prodejní smlouvy, třeba přednostním právem obce při případném budoucím prodeji privatizovaného bytu.
Jaké výhody by měla privatizace těchto bytů?
Reálný život v mnoha oblastech ukazuje přednosti soukromého vlastnictví nad kolektivním. Určitě to platí i v oblasti bydlení. Vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem byly, jsou, a budou vždy konfliktní . U obecních bytů je také nutno vzít v úvahu, že nájemce je současně voličem a žádná politická strana si to nechce u voliče „pokazit“. Takže i zde ustupuje ekonomika před politickou realitou. Doplácí na to pak i občané, kteří v obecních bytech nebydlí a svou píli a šetrností se postarali o vlastní bydlení.
Pokud jde o bydlení, má obec především povinnost se postarat o své občany, kteří z různých důvodů nejsou schopni se postarat sami o sebe. Naštěstí (pokud je mi známo), tito v Hrabové nejsou. Určitě na tom má zásluhu i činnost a aktivity sociálního odboru našeho obvodu.
A určitě ne naše bytová komise pod vedením zastupitele Milana Orkáče. Poslední veřejně přístupná informace o její činnosti je z 19.9.2016 (viz webové stránky Hrabové- zápisy z bytové komise). Vždyť tato komise by se měla zajímat i o širší aspekty bytové problematiky v Hrabové, což nečiní.
2.6.2018 V.S.