Navigace: Vladimír Slavík > Orgány samosprávy > Mediální komise - ano či ne?

Mediální komise - ano či ne?

 

Nikdo nepochybuje o vlivu a významu  informací na naše myšlení a konání. A to  nejen v soukromém životě, ale také v oblasti politiky včetně té komunální.

O  důležitých místních  záležitostech jsme  informováni především prostřednictvím webových stránek obce, na stránkách Hrabovských listů a také prostřednictvím webových stránek různých místních institucí a organizací. Tím míním na příklad webové stránky školy, školky, hasičů, Sokola a celé řady dalších  institucí, spolků a politických stran, působících v Hrabové. 

Uvědomuji si současný posun mediálních prostředků od těch dřívějších k těm současným. Chápu význam internetu a  nyní populárního  facebooku. Vzniká otázka, jak tyto nové technologie  zapojit do procesu informatiky i v oblasti věcí veřejných. Ale bez zbytečných zmatků a organizovaně.

Především musí být jasné kompetence.

Obecní webové stránky.

Jde o úřední a oficiální informační prostředek veřejné správy.  Prozatím neexistuje jasný legislativní předpis o jeho formě a  obsahu a často se zde projevuje „lidová tvořivost“. Osobně mi to nevadí, dokonce to považuji za prospěšné. Webové stránky obcí se stále vyvíjí a ještě asi nenastala situace, která  která  by vyžadovala  učinit konečné závěry formou legislativního předpisu.

Pokud jde o webové stránky Hrabové, prošly v minulosti určitým vývojem a jsou svým obsahem na vysoké úrovni. Dovoluji si tvrdit, že jsou jedničkou v širokém okolí a v případě potřeby jsem  schopen to dokázat konkrétními argumenty.

Je zde jediný problém, a to formální zodpovědnost za  jejich obsah. Teoreticky je to starosta  jakožto představitel obce. Výkonným (administrativním) orgánem by měl  být tzv. správce webových stránek, a to buď tajemník nebo jiný zaměstnanec úřadu. Zasahování dalších osob do jejich obsahu považuji za neprofesionální postup.

Radniční periodika.

Záměrně jsem užil pro obecní časopisy tento termín, který je v odborné literatuře  běžně používán. Pro jejich vydávání existuje legislativní předpis, kterým  je novelizovaný tiskový zákon. Podle něho je za obsah tohoto  periodika zodpovědný šéfredaktor, který je v této funkci víceméně  ve smluvním vztahu s vydavatelem, tedy  s obcí.

Mnohé obce si v minulosti zřídily pro vydávání radničních periodik tzv. redakční rady. Ty měly své opodstatnění v době, kdy neexistovala novelizace tiskového zákona.  Ale i dnes  to mohou být prospěšné instituce, které zajistí nezbytnou spolupráci mezi šéfredaktorem a samosprávou.

Obecní Facebook:

Jeho využití jakožto diskusního a  informačního prostředku mezi samosprávou a občanstvem je teprve na začátku.  Ale asi se prosadí. Prozatím ho v Ostravě využívají městské obvody Poruba, Ostrava-Jih a Hrabová. Na rozdíl od těch dvou velkých obvodů působí na mne náš FB poněkud neorganizovaně. Ale každý začátek je těžký.

Za velký problém našeho FB  považuji neujasněnost v oblasti jeho řízení, tedy v oblasti zodpovědnosti za metodiku, strukturu a nakonec i za obsah. V současné době platí, že zodpovědnou osobou je předseda mediální komise, což se mi jeví jako nedomyšlené.

Závěr.

Pokud bych měl tu možnost, doporučil bych novému zastupitelstvu s ustavením mediální komise příliš nespěchat a vrátit se k tomuto tématu až po určité době. Nic se tím nepokazí, momentálně se musí řešit mnohem důležitější záležitosti.

  1. 23. 10. 2018    V.S.
 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma