Před časem mě informovala paní Jana Václavíková ze Šídlovce o její snaze vytvořit na Šídlovci Osadní výbor. Cílem této iniciativy má být lepší komunikace s Úřadem, větší péče o okolí v místě bydliště a možnost realizace různých nápadů a tvořivosti občanů.
Upozornil jsem ji na některá úskalí tohoto nápadu a podpořil její snahu se angažovat v oblasti veřejného života obce.
Mě tato iniciativa překvapila zejména proto, že je v současné době výjimečná. Většina občanů se o veřejné dění nezajímá, mají své starosti, aktivity a priority, které jsou velmi vzdálené problematice, kterou zmiňovala ve svém dopise paní Václavíková.
Byl jsem proto zvědav, jak dopadne se svou žádostí na zřízení Osadního výboru na zastupitelstvu 1. 3. 2017. I když ještě nebyl zveřejněn oficiální zápis z jednání zastupitelstva, podle neoficiálních informací dopadla špatně. Její žádost byla zamítnuta. Jednak pro některé formální chyby ( o členech Osadního výboru a o předsedovi rozhoduje zastupitelstvo a ne občané) ale hlavně proto, že podle názoru zastupitelstva není důvod ke zřizování tohoto orgánu , jelikož se nejedná o odloučenou část obce a zájmy občanů Šídlovce zastupují řádně zvoleni zastupitelé.
Ze strany zastupitelstva byly vznesené argumenty celkem pochopitelné a očekávané. Skutečně by zájmy Šídlovce měli prosazovat zde zvoleni zastupitelé.
Ale jaká je praxe? Jak mohou tito zastupitelé vědět o potřebách občanů, když nejsou žádné praktické možnosti se o nich dozvědět. Konala se předvolební shromáždění občanů? Náhodné styky při náhodných setkáních asi nenahradí veřejná setkání před volbami a také během volebního období. Takže zastupitelé „zastupují“ své voliče podle toho, co si momentálně představují o jejich potřebách, a to bez aktuálních informací.
Na celé této záležitosti mi velice vadí, že byla takto „zaříznuta“ iniciativa skupiny občanů, kteří měli upřímnou snahu věnovat svůj čas a své schopnosti veřejným záležitostem. Počínali si přitom poněkud neobratně, což je celkem pochopitelné, nejsou to žádní političtí matadoři, kteří perfektně ovládají všechny paragrafy zákona o obcích.
Co by se stalo, kdyby zastupitelstvo bylo velkorysejší a této iniciativě vyhovělo? Vidím dvě možnosti: buď by se ukázala tato iniciativa jako povrchní a nevýznamná a Osadní výbor by byl pro naprostou nečinnost časem zrušen nebo na základě této iniciativy by byl veřejný prostor obohacen o několik schopných nových osobností, které Hrabová momentálně velmi postrádá.
Máme zde několik „kecalistů“ a „kibiců“, ale je nedostatek občanů, kteří mají ambice a schopnosti se zúčastnit řízení věcí veřejných jako zastupitelé a kandidovat v nastávajících volbách v r. 2018.
4. 3. 2017 V.S.