Naši politici – pokračování č. 1
Ve svém článku z 1. 1. 2016 jsem uvedl jména všech současných zastupitelů MOb Hrabová.
Nyní se pokusím o hodnocení jejich dosavadní politické kariéry. A to z pohledu občana, který se dlouhodobě zajímá o komunální politiku v Hrabové. Začnu u ODS.
Nejdéle působícím politikem za ODS je dřívější starosta Bohumil Rundt. Jeho činnost starosty od r. 1990 až do rezignace v r. 2006 je všeobecně hodnocena jako velmi úspěšná. O důvodech jsem se zmiňoval ve svých některých dřívějších článcích. Ještě dodávám, že významnou roli sehrál pan Rundt i při obnově požárem zničeného kostelíka. Bylo to pro Hrabovou těžké období, které se podařilo úspěšně překlenout, a to také díky aktivitám a schopnostem pana Bohumila Rundta. V r. 2006 opustil funkci starosty, ale nadále působil na důležitých postech místostarosty a předsedy finančního výboru. A na některých dalších. Z dostupných dokladů usuzuji, že zásadní nedostatky, které jsou vytýkány v kontrolních zprávách auditorů MMO vznikly v době, kdy byl ve významných funkcích Hrabové i tento politik. Má tedy na současném neutěšeném stavu bohužel i svůj osobní podíl. Nemohu se nezmínit i o zodpovědnosti za často kritizovaný stav Hrabovských listů, který se nyní konečně napravuje. Jmenovaný byl po mnoho let členem redakční rady. Přes některé mé kritické výhrady oceňuji, že nyní přijal funkci místostarosty. Jeho dlouholeté zkušenosti a vědomosti v oblasti veřejné správy mohou být velmi cenné pro nynějšího starostu, pana Igora Trávníčka. Alespoň v začátcích jeho působení v této nesnadné funkci.
Dalším nejdéle působícím politikem ODS je Libor Lyčka, kterého občané Hrabové zvolili do zastupitelstva v r. 1998. V těchto volbách získal 540 hlasů, což stačilo k zisku mandátu. Pro voliče je úspěšným představitelem místní podnikatelské sféry. Od svého zvolení v r. 1998 nepřetržitě až po dnešek je členem rady městského obvodu. Jiné funkce v orgánech samosprávy nevykonával, byl a je disciplinovaným členem a funkcionářem ODS.
Dalším předním politkem ODS je Rostislav Naď. Zastupitelem byl zvolen v r. 2002, významnější funkce do svého zvolení starostou v r. 2006 nezastával. Z této funkce na vlastní žádost odstoupil koncem roku 2015. Přes veškerou snahu nemohu uvést žádnou aktivitu, zásluhu nebo konkrétní čin, který by bylo možno připsat k dobru tohoto politika. Uvedené období považuji za období stagnace, na které má jmenovaný hlavní podíl. Velice rád své hodnocení opravím, pokud se najde konkrétní důvod.
Další političkou ODS je paní Alica Strnišťová. Ve volbách v r. 2010 pro ni hlasovalo 597 občanů. Stala se předsedkyní komise pro občanské záležitostí a členkou redakční rady Hrabovských listů. Její popularita u voličů zřejmě souvisí s vysokým osobním nasazením ve funkci ředitelky školky.
Ve výčtu současných politiků ODS následuje Igor Trávníček. Úspěšně kandidoval do zastupitelstva až v posledních volbách a jako předseda ODS získal funkci místostarosty. Svůj hlas mu dalo 415 voličů. Po odstoupení pana Nadě byl v prosinci 2015 zvolen starostou. Ti, kteří ho měli možnost poznat blíže od něho očekávají, že vyvede Hrabovou ze současných potíží. Má pro to všechny předpoklady.
Posledním současně působícím politikem za ODS je Petr Novák, kterého v r. 2014 volilo 395 občanů. Jelikož úspěšně působí jako předseda TJ Sokol Hrabová, budou jeho voliči především z okruhu mládeže a příznivců sportu. Z jeho dosavadního působení v zastupitelstvu lze usuzovat, že si dovede na projednávané záležitosti učinit vlastní názor a ten pak preferuje.
Ve výčtu významnějších politiků ODS nelze pominout pana Rudolfa Dudice, dlouholetého předsedu této strany. Byl zastupitelem v letech 2006 – 2014. Vykonával významné funkce, a to ve finančním výboru a v posledním období byl dokonce členem rady. Není mi známo, že by se významně zasloužil o prosperitu a rozkvět Hrabové. Nese také svůj díl zodpvědnosti za nedostatky, dlouhodobě zjištované auditem MMO. Po odstoupení z funkce předsedy ODS se vzdal další politické činnosti.
Tolik několik poznámek k dosavadní činnosti místních politiků ODS. I když se to nezdá, budou opět volby. Lidská paměť je děravá a možná tyto poznámky mohou v budoucnu posloužit budoucím voličům pro lepší orientaci u volební urny.
15. 1. 2016. V.S.