Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 15. 2. 2024: Názvy ulic v Hrabové

15. 2. 2024: Názvy ulic v Hrabové

Názvy ulic v Hrabové

Vznikaly postupně s rostoucí zástavbou. Ve větším rozsahu pak v roce 1941, kdy Hrabová byla dočasně připojena k Moravské Ostravě. Další akce s pojmenováním a také s přejmenováním ulic byla uskutečněna v padesátých letech minulého století. Od té doby vznikají nové názvy ulic jen občas, a to v případě vzniku nové zástavby. Naposled to byla ulice Rovnoběžná (na konci ulice Na Farském)  a Zastavěná (v lokalitě Žižkov).

Mnoho názvů je odvozeno z jejich polohy, nebo kam směřují (Paskovská, Bělská, Krmelínská, Na Farském, Na Hurtě, Na Konečné, Na Potoku, Prodloužená atd.) Některé mají název podle aktivit v jejich okolí (Obchodní, Podnikatelská, Poplužní, Mlynářská, Na Brázdě).

 Jiná nesou jména fyzických osob. S jedinou výjimkou nemají s Hrabovou nic společného. Tou výjimkou je ulice Závadova, Josef Závada byl místní občan a odbojář, umučený za války v koncentračním táboře.

 Proč máme v Hrabové ulice, pojmenované po Krčínovi, Reymuntovi, Šrobárovi, Jestřábském, Bažanovi, Božetěchovi, Kolumbovi, Dubraviovi a po desítce dalších, často neznámých osobností?  Vysvětlení je prosté. Příslušná komise, která názvy ulic schvaluje, nesmí dopustit, aby ve městě byly dvě ulice se stejným pojmenováním. Vznikl by tím problém při doručování poštovních zásilek.  A tak byla použita nahodile jména pro Hrabovou celkem cizí.

Přitom v naší obci působily nebo žily v minulosti osobnosti, které by si zasloužily, aby jejich jméno nesly i zdejší ulice. Líbila by se mi ulice Františka Bartoníka ( populární naučitel v Hrabové v letech 1883 – 1919), Staňkova, (významný starosta Hrabové v letech 1881 – 1891), Vladislava Čermáka (partyzán, padl v roce 1945 ve Fryčovicích) nebo ulice Viléma Závady (1905 – 1982, básník, místní rodák).

Když jsem zjistil, že mnozí občané netuší, kdo se skrývá za názvy některých ulic na kterých bydlí, rozhodl jsem se přiblížit život a dílo těchto osobností prostřednictvím Hrabovských novin. Po Jestřábském, Šrobárovi a Krčínovi to bude zítra Jan Dubravia (1481 – 1553).

Čtvrtek 15. února 2024           V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma