Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 16.11. 2021: S Tonym na zahradě

16.11. 2021: S Tonym na zahradě

S Tonym na zahradě

Tento článek jsem napsal po přečtení „Nástěnky“ na Hrabova.info ze dne 14.11. 2022 ve které pan Vojtěch Kohoutek mimo jiné píše: „Když vidím komerční výsadku, stromů,  chce se mi plakat. Vysazuje se spousta nekvetoucích stromů a staré ovocné se vytrácí. Byl bych rád, aby se ovoce v krajině stalo lákadlem pro lidi jít ven a jíst, co tam roste“.

V tu chvíli jsem si uvědomil,  že současná generace zcela ztrácí zájem o pěstování ovocných stromů, a velmi si vážím iniciativy a i  oprávněných výčitek  pana Kohoutka o nezájmu veřejnosti o aktivitách našich poředků v této oblasti.

Pocházím ze Staré Bělé, mám tam příbuzné a známé, a čtu pravidelně Starobělský zpravodaj. V březnu 2021 v něm vyšel článek z pozoruhodným nadpisem: „Chci zbourat dogma, že je zahrada o bolavém hřbetu, hlíně za nehty a koníčkem jenom pro starší“.  V dalším textu autor článku,  tehdejčí student oboru zahradnictví na Mendelově univerzitě v Brně oznamuje, že pátrá po krajových odrůdách ovoce. Připojen je fotosnímek staleté Jaderničky moravské v květu, rostoucí na jedné zahradě ve Staré Bělé, a následuje  výzva: „Máte na zahradě některou ze starých či krajových ovocných odrůd ovocných stromů? Napište prosím na e-mail tony.skripcak@seznam.cz nebo zavolejte na telefon 732 853 372.

Následuje  životopis zahradníka Tony Skřipčáka. Je ročník 1997, jako kluk jezdil z Hrabůvky skoro denně k babičce a dědovi do Staré Bělé, a později se tam přestěhovali. Po absolvování gymnázia v Hrabůvce se stal  studentem dvou vysokých škol:  Zahradnické fakulty na Mendelově univerzitě v Brně a  Ekonomické fakulty na VŠB v Ostravě. V roce 2020 se stal bakalářem, nyní pokračuje v magisterském studiu.

Redakce místního radničního  periodika  využila iniciativy tohoto občana, zahradníka Tony Skřipčáka, a v každém následujícím čísle Starobělského zpravodaje najdeme článek s názvem „S Tonym na zahradě“ a s kapitolami Na ovocné zahradě, Zelenina, Okrasná zahrada. Zahradník Tony Skřipčák popisuje práce, které je nutno v danou roční dobu vykonat, a také připojuje různé rady a doporučení. Připojeny jsou i fotografie stromů, ovoce, zeleniny, keřů  a okrasných  květin. V roce 2022 přidal ke svým článkům i konkrétní doporučení v boji proti škůdcům a nemocem u  stromů a podrobnou zprávu  o historii ovocnářství ve Staré Bělé od roku 1846 do roku 1945. V říjnovém čísle 2022 připojil i informaci s názvem „Dožínková výstava nabídla i rozmanitou chuť starých a krajových odrůd jabloní“.I tento článek je doprovázej velmi zdařilými fotografiemi vystavovaného ovoce a květin.

Není to inspirace i pro Hrabovou? Myslím, že  podobný seriál o zahradničení by zaujal i čtenáře Hrabovských listů.  Existuje i potenciální autor. Míním tím pana Vojtěcha Kohoutka.

16. 11. 2022   V. S.  

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma