Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 16.3. 2023: Národní souručenství

16.3. 2023: Národní souručenství

Tato organizace vznikla bezprostředně po vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Měla podporovat protektorátní vládu jako politického reprezentanta českého národa v rámci podřízeného postavení našich zemí k Německé Říši. Byla postavena na vůdcovském principu, v jejím čele byl státní prezident.

Náborem bylo získáno během několika dnů přes 2 mil. členů  a v náborové akci pro mládež přes 500 tisíc hochů a dívek. Členem nemoh být Žid . Zpočátku se přijímali pouze muži,  později i ženy. Na konci roku 1939 se zvýšil počet členů Národního souručenství včetně žen a mládeže na 4 092 308.

V prvních dvou letech převládaly v členské základně vlastenecké tendence. Na členském odznaku byly dvě velká písmena:  NS.  Někteří členové odznak záměrně  nosili obráceně, takže ze zkratky NS se stalo SN = Smrt Němcům.  V některých  místních  organizacích se scházeli i příslušníci domácího odboje (Obrana národa). Ve velkém měřítku byly organizovány kulturní, tělovýchovné a jiné akce, které měly podpořit národní svébytnost.

 Následkem německých válečných úspěchů začala od poloviny roku 1941 i v této organizaci převládat linie otevřeně spolupracující a podporující Třetí říši. Projevilo se i demagogické zvýhodňování úspěšných a pilných dělnických kádrů ve válečném průmyslu a také zemědělců,  kterým byly poskytovány různé výhody, například  ozdravné a rekreační pobyty.

V čele se vystřídalo několik vedoucích, někteří prosazovali alespoň omezené kompetence NS. Po nástupu říšského protektora R. Heydricha a zejména po jeho smrti se stala tato organizace  naprosto loajální vůči Říši. Ještě na jaře 1945 nabádali tehdejší představitelé  Národního souručenství český lid k opatrnosti a odrazovali od  zásahů proti okupační moci.

  Po válce se vedoucí NS zodpovídali za kolaboraci s Němci. Robert Rychtmonc byl odsouzen k smrti, Adolf Hrubý k doživotnímu vězení, Jan Fousek byl až v roce 1948 odsouzen k dvanácti letům vězení, u Tomáše Krejčího bylo upuštěno od potrestání, ale při novém procesu v roce 1948 byl v nepřítomnosti odsouzen na 25 let těžkého žaláře.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma