Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 17.10. 2023: Několik informací o hrabovském hřbitově

17.10. 2023: Několik informací o hrabovském hřbitově

Několik informací o hrabovském hřbitově

V minulých dnech jsem zaslal úřednici ÚMOb Hrabová, která má na starosti hřbitov, několik otázek k aktuálnímu stavu hřbitova. Odpovědi budou možná zajímat i čtenáře Hrabovských novin.

 Otázka č. 1:  Na našem hřbitově máme nové urnové hroby. Některé jsou již obsazeny, některé jsou překryty dřevěnými paletami. Zajímalo by mne, jestli čekají na další zájemce, nebo je zde jiný důvod.  Odpověď: Překryté urnové hroby většinou svého nájemce mají a čekají na výrobu desek nebo prostě jsou jen přikryté.

Otázka č. 2: Nestěžují si nájemci urnových hrobů na vodu v prostoru pro urny? Odpověď: Stížnosti nejsou adresovány mě. Pokud stížnosti existují, jsou zasílány na stavební odbor.

Otázka č. 3: Jaký je poplatek za pronájem urnového hrobu? Odpověď: Nájem za tyto urnové hroby je splatný na 20 let a činí 1.400 Kč.

Otázka č. 4:  Co je součásti urnového hrobu v majetku města a co je „hrobové zařízení“ v majetku nájemce? Jedná se mi konkrétně o nástavbu na betonové části hrobu z mramoru o výšce cca 15 cm. Odpověď: V majetku úřadu je pouze pozemek.

Otázka č. 5: Je na našem hřbitově rozptylová loučka? Odpověď: Rozptylová loučka na našem hřbitově není.

Otázka č. 6: V „Řádu veřejného pohřebiště“ se uvádí mimo pojmu „hrobové zařízení“ i pojem „náhrobek“. Co si mám pod tímto pojmem představit? Odpověď: „ Hrobové zařízení“ je věc movitá, stávající z rozebíratelných dílů, a lze je přenést z místa na místo. „ Náhrobek“ je obvykle náhrobní kámen, popřípadě architektonické nebo sochařské dílo, které označuje hrob.

Otázka č. 7: Neplánuje se renovace sousoší u Památníku obětem 2. sv. války? Odpověď: To je zřejmě dotaz na Radu městského obvodu Hrabová.

Otázka č. 8: Hrob Vladislava Čermáka není v současné době upraven. Jaký bude jeho další osud? Odpověď: Hrob je upravován v průběhu roku nepravidelně, každopádně bude upraven „na dušičky“, stejně jak tomu bývá každý rok. Poznámka HN: Vladislav Čermák, občan Hrabové, během osvobozovacích bojů v květnu 1945 se připojil k sovětské armádě a zahynul ve věku 21 let dne 3. 5. 1945 ve Fryčovicích, pochován je na hřbitově v Ostravě-Hrabové.  Jeho hrob je evidován jako „válečný hrob“ a podle příslušného zákona je o něj povinna pečovat obec.

17. 10. 2003        V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma