Včerejší zastupitelstvo.
Svým průběhem se příliš nelišilo jak obsahem tak průběhem od těch předcházejících. Stále stejné problémy, na které se nedaří nalézat účinná řešení. K těm dosavadním přibylo několik dalších.
Mezi ně patří i problém tvorby programu pro jednání zastupitelstva. Starosta je přesvědčen, že je to pouze v pravomoci rady, „protože se tak děje odjakživa“. Tento argument není příliš v souladu s celkem jasným § 94 zákona o obcích. Pokud jsem to dobře pochopil, bude tato záležitost předána legislativcům na magistrátu města Ostravy. Ti se budou divit nad tímto dotazem z Hrabové.
Přes zbytečně dlouhou diskusí nad tímto „problémem“ byl nakonec schválen návrh opozičních zastupitelů na dodatečné doplnění programu o dva body. První pojednává o opatřeních v souvislosti s dlouhodobými nedostatky v oblasti hospodaření a financování, opakovaně zjišťovanými auditem MMO, druhý má název „Změna redakční rady Hrabovských listů na výbor zastupitelstva“.
Pak se projednávaly záležitosti připravovaných a již probíhajících investičních akcí na Šídlovci, které se týkají především parkovišť. I když někteří zastupitelé i přítomní občané požadovali dlouhodobější koncepci výstavby parkovišť, nebylo učiněno žádné rozhodnutí. Byly vznášeny připomínky a dodatečné náměty na již „rozjeté“ akce ( Venkovní schodiště na Domovskou, Parkoviště č. 4) a opakovaně konstatována nedostatečná komunikace s občany ještě před zahájením těchto akcí. Kupodivu nikdo v této souvislosti nepřipoměl důležitou úlohu stavební komise, která by měla především zajištovat tyto úkoly. Naše rada však tuto komisi ignoruje a neukládá ji v tomto směru žádné úkoly. Pro zlepšení informovanosti občanů o připravovaných stavbách není využíváno ani Hrabovských listů. Opět nikdo ze zastupitelů to nekomentoval a nevyžadoval nápravu. Pochopitelně zcela mimo zájem zastupitelů jsou nové postupy, známé v jiných obcích pod názvem „Moje stopa“ v Praze 10 nebo „Projekt v Říčanech“ – viz informace p. Stanislava Holise a můj článek v Hrabovských novinách s názvem „Paricipativní rozpočty“.
Jak jsem se jž zmínil, opozice prosadila do jednání zastupitelstva přes odpor starosty bod o auditu MMO. Zde se musím především zmínit o závažném zjištění členky finančního výboru Vlaďky Kopitzové, která opakovaně upozornila zastupitelstvo, že se nepodařilo odstranit hlavní příčiny zjišťovaných nedostatků, které mohou mít pro Hrabovou vážné následky při dalším auditu v příštím roce. Především zdůraznila nutnost spolupráce všech příslušníků úřadu. Za další konkrétní podnět k této záležitosti považuji poznámku pana Šumbery ve smyslu „když to umí jinde, proč se nepoučit u sousedů“. Naznačil nutnost navázat styk s jinými městskými obvody a získat potřebné zkušenosti. Oceňuji v této diskusi postoj pana Dvořáka, který jako jediný zastupitel zdůraznil, že podle § 109 zákona o obcích tvoří obecní úřad starosta, místostarosta a tajemník. V čele obecního úřadu je Rostislav Naď, který však není ochoten přiznat svůj podíl na dnešní situaci. Zarážející byla skutečnost, že k celé této debatě neměli co říci koaliční zastupitelé. Jakoby se jich to vůbec netýkalo.
Druhým bodem, zařazeným dodatečně do programu, byl návrh na přechod zodpovědnosti za Hrabovské listy z rady na zastupitelstvo. Opozice požaduje zřízení výboru, kde by měly zastoupení všechny volební strany a hnutí. Autoři a zastánci tohoto návrhu argumentovali problémy, které vznikly v činnosti dosavadní redakční rady, které nakonec vedly k jejímu rozpadu. Očekával jsem, že v diskusi bude vznesen požadavek na zrušení usnesení rady městského obvodu s názvem „Základní principy Hrabovských listů“, ve kterých se proklamují názory, odporující současnému tiskovému zákonu. Nikdo z diskutujících se tomuto problému nevěnoval a tak toto usnesení rady je nadále platné a současný redaktor pan Pavelka, najatý starostou bez výběrového řízení a pocházející z Frýdku- Místku, bude nadále ovlivňovat obsah časopisu v souladu s příslovím „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Překvapilo mě i to, že nikdo ze zastupitelů se nezmínil o nedostatečné kapacitě časopisu ( pouhé 4 listy 6x ročně). Srovnatelné obce vydávají měsíčníky, což je výhodné jak pro aktuálnost zpráv, tak především pro vytvoření dostatečného prostoru, umožňujícího zveřejňování i názorů opozičních zastupitelů a pro jiné důležité informace. Třeba z oblasti připravované investiční výstavby.
V diskusi k problematice Hrabovských listů vystoupil i pan Petr Žižka, který před časem měl zájem o funkci redaktora, ale pak to vzdal. Naprosto souhlasím s jeho prohlášením, že hlavním činitelem všech novin je redaktor. Tento profesionál se musí řídit propozicemi, které jsou obsaženy v platném kodexu nebo v jiných směrnicích, schválených příslušným orgánem vydavatele. V našem případě již zmiňovaným kodexem „Základní proncipy Hrabovských listů“, schváleným radou 24.6. 2015. Opět musím vyjádřit své nepochopení nad konáním opozičních zastupitelů, kteří mají výhrady k Hrabovským listům a přitom jim nevadí tento kodex. Formálně je „z obliga“ jak starosta tak redaktor a zdánlivě je vše v pořádku. K této problematice nevystoupil ani předseda kontrolního výboru, i když na zasedání tohoto orgánu dne 5.8. bylo přijato usnesení, kritizující tento dokument. Žádný ohlas nenašla mezi zastupiteli ani další poznámka pana Žižky, že mezi významné komunikační prostředky patří i webové stránky a místní rozhlas.
Za poslední závažný moment jednání považuji návrh pana Milana Orkáče na doplnění jednacího řádu o povinnost uvádět jména zastupitelů při hlasování, aby bylo zcela zřejmé, jak kdo u jednotlivých usnesení hlasoval. Toto opatření vyvolalo u zastupitelů celkem kladný ohlas.
Jistě, že by bylo možné komentovat i další události, jako je odstoupení z funkce tajemníka, nezodpovězené dotazy z pléna, vznesené Šárkou Tomisovou, Mirkem Houžvičkou, Radkem Orkáčem a dalšími. Ale musím si znovu klást otázku o smyslu všech těchto aktivit včetně té moji na stránkách Hrabovských novin.
17. 9. 2015 V.S.