Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 21.3. 2023: Vítejte na farmě

21.3. 2023: Vítejte na farmě

Vítejte na farmě

Článek s tímto titulkem vyšel vloni v prosinci  v časopise MOb Ostrava Jih – v Jižních listech. Text dvoustránky doplňují i fotosnímky z farmy, na jednom pózuje usměvavá paní Jolana Pravdová se svým nejmilejším zvířetem - s poníkem.

Článek začíná takto: Duběnka v osm hodin ráno. Je chladno, poletují sněhové vločky, ale už u vstupní brány je nám jasné, že jsme na mimořádném místě. Působí jako maminčino nebo babiččino objetí, které nám všem docela schází. Je naprosto neuvěřitelné, že stačí pár kroků a ocitáme se mimo hektický městský život. Doslova za humny Ostravy Jihu je mezi rodinnými domky pozemek, kde si pochutnávají na voňavém seně kozy a ovečky, hlasitě kejhají husy, slepice a kohouti běží k miskám plným pšenice, o nohy se nám neustále otírají přítulné kočky, v pelíšku si lebedí pár mladých ježků a ze střechy hospodářské budovy vše pozorují rozespalí holubi. O stěnu přístřešku se opírají vidle, nezbytná lopata a metla. Atmosféra venkova se vším všudy! Farmářské vyprávění majitelky Duběnky paní Jolany Pravdové vede od ovčína ke kurníku, stáje, až k vyvýšeným záhonům i ekologickému kontejneru na hnůj.

Pak následují otázky paní redaktorky a odpovědi paní Jolany.  Odpovědí je jedenáct, vybírám   alespoň dvě:

 …Zpočátku jsem nechtěla vybudovat farmu, ale dřevěné domečky – boxy  pro naše koně, které jsem měla společně se sestrou  v ustájení. Pozemek je poměrně velký, tak jsem postupně ke koním přidávala tu kravku, tam nějaké kozy, pak jsem přivezla ovečky s beránkem, králíci jsou přece tak roztomilí a nenároční, slepičky s kohoutkem nesmí přece taky chybět, holoubky měla na pomoc i Popelka. A protože téměř uprostřed pozemku roste krásný dub, dostala farma jméno Duběnka.

…Kolem farmy  chodilo dost zvědavých lidí, hlavně dětí. Nakukovali přes ohradu, malí kluci a holčičky strkali prsty mezerami plotu a snažili se pohladit zvědavé ovčí čumáčky nebo zahlédnout alespoň kousek koňské hřívy. Chtěla jsem jim udělat radost a občas je pustila dovnitř.  Zájem o farmu stále rostl a tak jsem postupně přidávala návštěvní hodiny pro veřejnost, především pro děti základních a mateřských škol, ale i jiných dětských  zařízení.

O této  farmě  byli informováni i posluchači rozhlasové stanice Ostrava. Dne 11. února 2021 uskutečnila rozhlasová reportérka paní Petra Štrymplová rozhovor s paní Jolanou Pravdovou, který uvedla takto: „Jolana Pravdová si plní své sny. Na periferii Ostravy zřídila farmu Duběnka.“

Paní Jolana má i další plány. Ráda by zřídila zateplený kurník pro slepice a „zelenou“ učebnu s potřebným zázemím pro předškoláky i žáky základních škol, kteří navštěvují farmu. Ale jde o finančně velmi  náročné investice, a realizace bude závislá na peněžních darech návštěvníků farmya milovníků  zvířat.  

21. 3. 2023    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma