Fajnova Ostrava.
K napsání tohoto článku mě přiměla informace, kterou jsem si dnes přečetl na webových stránkách MOb Hrabová. Upozorňuje na nyní probíhající aktualizaci Akčního plánu strategického rozvoje města Ostravy, který byl vypracován v loňském roce a vybízí městské obvody ke spolupráci na zdokonalování tohoto dokumentu.
Nejprve několik poznámek k historii Akčního plánu. Na jeho začátku bylo dotazníkové šetření z února 2016 kterého se zúčastnilo přes 6 800 občanů. Doufám, že mimo mě sezapojili i další občané Hrabové. Cílem bylo zjistit, jaké jsou převažující potřeby a požadavky Ostravanů, s čím jsou spokojeni a co jim vadí.
Veřejností byla tehdy velmi dobře hodnocena úroveň dopravy, zdravotních a sociálních služeb a úroveň školství. Kritizováno bylo životní prostředí a bezpečnost. Pokud jde o spokojenost s trávením volného času, bylo velmi kladně hodnoceno zdejší ZOO, divadla a kina. Kritika byla vznesena na nedostatečný počet a stav zařízení pro aktivity dětí, konkrétně na nedostatek dětských hřišť.
Skupina městských zastupitelů a odborníků sestavila konečný program, který má následující cíle: zlepšení spolupráce mezi městem a městskými obvody, oživení historického centra města, vybudování centra vzdělanosti, inovací a vývoje nových technologií, zlepšení podmínek pro podnikání, zvýšení zájmu občanů o komunální záležitosti, zlepšení ekologie a životního prostředí.
Kompletní materiály o tvorbě a o konečném znění tohoto dokumentu jsou k dispozici na webových stránkách města. Je tam popis i některých zajímavých projektů, jako je rekonstrukce městských jatek, výstavba nové vědecké knihovny, ekologizace městské dopravy, výstavba lanovky, spojující atraktivní části města, revitalizace městské části Vítkovic atd.
Ke spolupráci při tvorbě Akčního plánu města Ostravy byly vyzvány i městské obvody.Schůzky, konané 27. 4. 2016 se zúčastnil i starosta Hrabové. V diskusi zdůraznil náš pan starosta význam cyklostezek pro posílení sounáležitosti okrajových obvodů s městem.
Na další schůzku 31.8. 2016 se bohužel zástupce Hrabové nedostavil. Na programu tohoto jednání byla výzva k tvorbě strategických projektů městských obvodů.
Nyní se vracím k nyní probíhající aktualizaci uvedeného Akčního programu města Ostravy. Jako praktický člověk podporuji (v souladu s požadavkem našeho starosty) rozvoj cyklostezek, jako aktuální a reálný požadavek, který by měl mít větší váhu v tomto programu.
Mám pro to následující důvody: Jízdní kolo je po všech stránkách ideálním dopravním prostředkem, v nynější době velmi oblíbený všemi generacemi. Do značné míry nahrazuje v některých případech neekologická motorová vozidla. Jeho hromadné používání má i kladné sociologické důsledky, cyklisté vytváří skupiny, ve kterých lze diskutovat o všemožných osobních i společenských problémech.
Na závěr tohoto článku doporučuji panu starostovi , aby na příštích svých jednáních s představiteli města prosazoval vybudování cyklostezky ve směru od lávky přes Ostravici kolem Pilíků do Nové Bělé. Tato trasa pak může v budoucnu pokračovat přes Starou Bělou do Polanky a možná i dále do oblasti Poodří. Vznikla by tak postupně „okružní“ cyklostezka kolem Ostravy, která by umožnila návštěvu všech atraktivních míst v okolí našeho města.
Nápad vypracovat Strategický plán rozvoje města s názvem Fajnova Ostrava je podle mého názoru v posledních letech nejlepším nápadem představitelů našeho města. Neměl by však zapadnout pro nezájem městských obvodů.
22. 6. 2017 V.S.