Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 25.2.2016: Kauza "soukromá inzerce"

25.2.2016: Kauza "soukromá inzerce"

Kauza „soukromá inzerce“.

Reaguji tímto na komentáře, zveřejněné včera v rubrice „Diskuse“na Hrabova.info  jako reakci na můj článek Pravo – levé vidění světa.

Pan Radek Orkáč  nezklamal, vyčetl mi, že jsem opě totálně mimo. Nepochopil, že jádrem mého článku o placené inzerci v místních časopisech byla snaha dobrat se příčin, proč se Hrabovské listy brání  soukromé inzerci místních řemeslníků a  malých podnikatelů. Nepochopil, že úvahy o levici – pravici bylo  pouhé „pracovní lešení“ při tvorbě (stavbě) tohoto  článku. Ale přesto:  mé úvahy o pravici a levici jsou zcela čerstvé, pochytil jsem je při nedávné  parlamentní diskusi našich špičkových  politiků ve věci EES (elektronická evidence tržeb). Nejsou to mé fantazie nebo osobní zkušenosti, jak se R.O. domnívá,  z dob komunizmu. Tehdy se tyto problémy vůbec neřešily.

Čtenáři Hrabova.info se od R.O.  dozvěděli detaily z bývalé redakční rady, kde se před časem i i tato záležitost  probírala. Podle R.O. byli všichni proti placené inzerci.

 K zásadní otázce, proč se soukromé inzeráty již mnoho let běžně zveřejňují v převážné většině radničních periodik a v Hrabovských listech ne, se pan Orkáč nevyjádřil. Snad se to časem dozvíme, až se tato záležitost stane předmětem diskuse v nově jmenované mediální komisi.

Druhý komentář napsal pan Milan Slíva. Pochopil správně, že úvaha o pravici a levici byla pouze „pracovním lešením“ a nijak to nekomentoval.

Obšírně popsal velký nešvar naší doby, kdy nás televize, tisk i internet neustále zahlcují přemírou reklamy. Celkem s tím souhlasím, ale nenašel jsem souvislost  mezi tímto nešvarem a  placenou inzerci místních živnostníků v místních časopisech.

Dále  autor poznamenává, že finanční příjem z této inzerce pro obecní pokladny není příliš významný. Vyhnul se zde vysvětlení, proč to tedy  většina těchto periodik praktikuje? Propočet, kolik by musely mít HL listů, aby veškeré náklady na tisk  zaplatilly inzeráty  je zcela teoretický, v praxi se tato alternativa v radničních periodik  ještě nevyskytla .

 Všude mají stanoveny ceníky  a taková  pravidla inzerce, která pro tyto účely vymezují přiměřený prostor v  celkové kapacitě  těchto časopisů. Lze se s  nimi seznámit na webových stránkách obcí a tato pravidla jsou si velmi podobná.

V závěru svého komentáře pan Slíva překvapivě uvádí, že by byl také pro zveřejňování reklamy místních podnikatelů, přinášející občanům zajímavé a užitečnéslužby, a to dokonce zdarma.

S tím tedy zásadně nesouhlasím. Proč by měla obecní pokladna  hradit podnikatelům jejich provozní náklady?  I když jsou tyto poplatky celkem nízké, přesto mají svou  regulační funkci. Prostudoval jsem mnoho místních časopisů, ale nikde jsem se s bezplatnou inzerci nesetkal. Podle jakého klíče by se omezený počet inzerátů vybíral?

Pokládám diskusi na dané téma za užitečnou, umožňuje vyjasňovat  názory na soukromou inzerci v Hrabovských listech.  Snad se do diskuse  připojí i další, hlavně ti, kteří mají problematiku našeho časopisu v pracovní náplni .

25. 2. 2016.  V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma