Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 26.4. 2023: Budoucí zdroje energie

26.4. 2023: Budoucí zdroje energie

Budoucí  zdroje energie.

Vzestup cen elektrické energie v posledních letech vedl i v Česku k nebývalému rozvoji fotovoltaiky, a to  s využitím ploch střešních konstrukcí. Ty jsou k dispozici v každé obci a v každém městě v dostatečném množství. Fotovoltaické panely se nyní montují především na střechy RD. Zdá se, že i v tomto podnikání jsou vlastníci rodinných domů  „pružnější“ ve srovnání s obcemi a státem.

Problémem je skutečnost, že slunce nesvítí celý rok, a je nutno mít dostatečné kapacity i v jiných zdrojích, a také  dostatečně dimenzovanou přenosovou a distribuční soustavu, která umožní el. energii přenášet  kdykoliv a v potřebném množství.

Jak jsme na tom momentálně v Hrabové s fotovoltaikou? Panely vyrábí elektřinu již na střechách  několika desítek RD. Těm prvním se již vynaložené náklady vrátily, a nyní mají část elektřiny zadarmo.   Pokud jde o městský obvod, tak má být prvním objektem s fotovoltaickými střešními panely základní škola na Paskovské ulici. Na  ČEZ byla podána žádost o rezervaci potřebného výkonu, což je nezbytný krok, který musí být učiněn před zahájením vlastní montáže panelů.  Komplexní  projekt pro všechny domy a objekty, které jsou ve správě MOb, ještě není na pořadu dne. Projekt, který by popsal celkové  výkonové možnosti, náklady a časové etapy realizace.

Nelze vyloučit,že fotovoltaické elektrárny i ve vnitrozemí budou doplňovány elektrárnami větrnými, které by vyráběly el. energii v době, kdy fotovoltaické panely mají nedostatečný výkon. Budou stavěny v oblastech s příznivými povětrnostními podmínkami v dostatečné vzdálenosti od lidských obydlí.  

Možná, že vhodný místem  může být i vyvýšená zalesněná plocha na jižním konci Hrabové, v místech bývalých odvalů Dolu Paskov.

Ostatně, energii větru využívali i naši předkové. Již před více jak 100 lety měli někteří  zámožnější sedláci na svých statcích u studny ocelové věže  s „větrnými koly“.  Tato větrná čerpadla měla rotor s lopatkami a kormidlem, které natáčelo lopatky proti směru vanoucího větru. Na kolmé hřídeli byl excentr, který uváděl do pohybu táhlo, spojené s pístem čerpadla. Voda se soustřeďovala v kádi u studny, odkud byla roznášena do chléva, stáje a do kuchyně. Tato větrná čerpadla ztratila svůj význam zavedením rozvodů pitné vody.

26. 4. 2023    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma