Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 30.9.2020: Nezodpovědné jednání

30.9.2020: Nezodpovědné jednání

Nezodpovědné jednání

V září 2017 byla zveřejněna studie se složitým  názvem „Adaptační strategie statutárního města Ostravy na dopady a rizika vyplývající ze změny klimatu“. V řešitelském týmu byli i odborníci z Akademie věd ČR a z Ostravské univerzity. Iniciátorkou tohoto počinu byla náměstkyně primátora města Ostravy paní  Mgr. Kateřina Šebestová. Má ve své gesci  i problematiku  ochrany životního prostředí.

Studie se především zabývá změnami zdejšího klimatu, a to velmi podrobně. Jsou popisovány změny teplot, velikost vodních srážek, změny v proudění vzduchu,  klimatické zóny, hlavní rizika klimatických změn včetně dopadů na zdraví  obyvatelstva atd. Bylo provedeno i hodnocení těchto faktorů a rizik v jednotlivých městských obvodech.

Na pracovní schůzce 10.2.2017 byl zástupcům městských obvodů předán dotazník, který směřoval k vytipování hlavních problémů, souvisejících se změnou klimatu. Nepřítomným zástupcům byl  dotazník zaslán elektronicky. Šlo o vyplnění údajů ve dvou tabulkách.

V tabulce č. 23 se měly uvést hlavní rizika daného obvodu: povodně, dlouhodobé sucho, vlny veder, chřadnutí stromů, zhoršení kvality povrchové vody, nedostatek pitné vody, málo  zeleně atd.

Rizika v jednotlivých obvodech se lišila jednak podle polohy, jednak podle stupně zastavěnosti. Jiná jsou v centrální části města, jiná na jeho okrajích.

V celoměstském průměru je  za největší problém považováno dlouhodobé sucho a vlny letních veder.

V tabulce č. 24 se měly uvést realizovatelná opatření, jako: rozšíření zeleně, rozšíření vodních ploch, revitalizace říčních toků a břehových porostů, obnova tůní a mokřadů, protipovodňová opatření, zastiňování a zateplování budov atd.

Nejvíce se preferovalo rozšíření městské zeleně, revitalizace říčních toků, břehových porostů a obnova tůní a mokřadů.

Tato problematika´byla projednána zastupitelstvem SMO dne 20.6.2018 a bylo přijato patřičné usnesení. Doporučují se mimo jiné převody klíčových pozemků na město, revitalizace vodotečí včetně břehů Ostravice, zpřístupnění vodních ploch  pro relaxaci místních obyvatel, výsadba lesních ploch a   podpora rekreačního potenciálu lesa (doplňování mobiliáře, úprava cest a stezek, budování cyklostezek)  a také  zateplování budov v majetku města, instalace stínících prvků atd. 

Nakonec se vracím k nadpisu dnešního článku.  S autory studie úzce spolupracovali i  zástupci  městských obvodů. Mimo dva.  Byl to MOb Hrabová a MOb Petřkovice.

Jistěže  následkem tohoto nezájmu a ignorace se  „svět nezbořil“. Ale tento fakt  o lecčems vypovídá. Pro připomenutí: starostou Hrabové  byl tehdy  Igor Trávníček, místostarostou Ing. Bohumil Rundt a tajemníkem Ing. Jan Socha. Tento  nezodpovědný postoj k tak významnému tématu  nijak nepřispěl k  dobré pověsti našeho městského obvodu.

 Záměrně uvedu vyjádření Mgr. Kateřiny Šebestové k této studii: „Děkuji za dobře odvedenou práci na adaptační strategii SMO na dopady a rizika vyplývající ze změny klimatu. Výsledkem je kvalitní dokument, který nám otvírá cestu k implementaci adaptačních opatření na území města“.

Sleduji aktivity této  ostravské političky a velice jí fandím.  Občas spolu korespondujeme, má zájem o řešení našich problémů. Pravděpodobně ji zamrzel nezájem ze strany představitelů Hrabové při řešení rizik, která přináší klimatické změny. I tyto zdánlivé maličkosti ovlivňují  vztah představitelů  města k městským obvodům, což se může projevit i při schvalování dotací.

30.9.2020      V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma