Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 8.10. 2022: Technické pamětihodnosti Hrabové

8.10. 2022: Technické pamětihodnosti Hrabové

Technické pamětihodnosti Hrabové

Není jich mnoho, a měli bychom ji jich vážit. Vlastně je pouze jedna, a to tramvajová trať Komárka. Vedla po dnešní ulici Domovská a měla konečnou zastávku nedaleko ulice Na Konečné. Zbylí cestující  vystoupili a pokračovali pěšky nebo na kole, které zaparkovali na dvoře u pana Mintěla.

Díky obětavosti pana Kohutka, jeho manželky a přátel,  máme dnes v blízkosti bývalé konečné stanice Komárka  na zahradě jmenovaného renomovaný vůz této tramvajové linky. Na informační tabuli je sepsána historie této tratě od počátku až do konce.  Je to zajímavé čtení, obzvlášť pro pamětníky. Zastavil jsem se tam včera a při čtení se mi současně vybavovala minulost mého života v Hrabové od roku 1949. Významnou roli měl i Komárek, jezdil jsem v něm každodenně 8 let do Ostravy za účelem školního vzdělání.

Nedaleko tohoto místa je i budova čekárny.  I ta má své  místo v mých vzpomínkách. Bydlel jsem na konci Hrabové, a v zimě, často důkladně promrzlý, jsem zde v brzkých ranních hodinách „roztával“. Pokud mne paměť neklame, tak se zde v zimě i  topilo. Měli zde svou odpočinkovou místnost i řidič a průvodčí, a ti v zimě topili jak ve své odpočívárně tak v čekárně.

Bohužel, budova čekárny nezadržitelně chátrá.  Podle údajů v katastru nemovitostí je v soukromém vlastnictví občana  Hrabové Ing.  M. M. Nebylo by na čase vykoupit tento objekt, provést opravu,  opatřit čekárnu  lavičkami a učinit z ní zde odpočinkové místo jako součást  stezky Viléma Závady? Mohly by se zde umístit i texty o historii naší obce a foto hrabovských historických památek.

Jde o podnětný nápad nebo blábolení senilního starce?  Brzy se to dozvím.

8.10. 2022     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma