Česká přísloví a aforizmy.
Ve svých článcích i v běžné konverzaci s oblibou používám lidová přísloví a různá rčení. Často několik slov bohatě nahradí dlouhé písemné nebo slovní projevy.
V oblibě mám zejména následující:
Dvakrát měř, jednou řež nebo: Ráno je moudřejší večera.
Mnohokrát jsem se přesvědčíl o moudrosti těchto slov, často ve vpěchu a ukvapenosti pronesená slova (nebo dokonce činy) nadělají mnoho zbytečných škod,nedorozumění, nepřátelství a jiného zla.
Co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi.
Lidé (bohužel) jsou často posuzováni ne podle toho, jací jsou, ale podle toho, jaké mají postavení a jak agresivně a hlasitě si vynucují svou vůli. Nekonfliktní lidé, aby měli klid, se raději podřídí vůli agresora, i když s ním vnitřně nesouhlasí.
Jak si kdo ustele, tak si lehne.
Je to svým způsobem bezohledná životní zásada, která je namířena proti méně schopným a méně úspěšným spoluobčanům. Ale ve své podstatě je v této lidovémoudrosti soustředěna hluboká filozofie, vypovídající mnohé o příčinách lidského pokroku.Vítězí jen ti úspěšní, méně úspěšní to mají v životě těžké.
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
Dobrá věc se vždy dříve nebo později prosadí. Je to jeden z těch nepochopitelných principů, kdy většinou (I když často s velkým zpožděním) se prosadí to správné řešení.
Jeden o koze, druhý o voze.
Toto rčení je ze specifické oblasti, kdy občané mezi sebou diskutují o různých záležitostech, a často některý účastník diskuse, bez postranních úmyslů, zavede diskusi ke zcela jiným problémům. Tento typ diskuse se často realizuje v místní restauraci, a proto se někdy hovoří o „hospodských diskusích“.
Pokud jde o aforizmy, citáty, moudra, pořekadla, bonmoty, přísloví atd., mám z téo oblasti „poklad“ od Jana Wericha, který svého času prohlásíl:
„Největší srážka v životě je srážka s blbcem. Blbce nikdo neusvědčí z jeho blbství. Z takové srážky vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem.“
Takže: pozor na blbce!
9. 4. 2016 V.S.