Navigace: Vladimír Slavík > Ostatní > 9.5.2017: Historie obce Hrabové

9.5.2017: Historie obce Hrabové

Historie obce Hrabová.

K napsání tohoto článku mě přiměla diskuse na Hrabova.info o důvodech, které vedly po tzv.  sametové revoluci  v r. 1989  k obnovení  samostatnosti  Hrabové. Impulzem této diskuse byl rozhovor s panem Bohumilem Rundtem v posledních Hrabovských listech na téma odtržení Hrabové od Ostravy –Jihu  (tehdy Ostrava 3) v r. 1990.  

Podle mého přesvědčení to bylo využití tehdejší nové politické situace k obnovení suverenity naší obce.  Dobrá věc se podařila a v r. 1990 bylo zvoleno po dlouhé době nové  zastupitelstvo městského obvodu Hrabová. Hlavním cílem většiny zastupitelů byla snaha o realizaci chybějící  infrastruktury, především provedení plynofikace, opravy místních komunikací  a urychlení stavby kanalizace.

Byl jsem poněkud překvapen prohlášením pana  Bohumila Rundta (75) v uvedeném rozhovoru,  že podstatným důvodem vzniku městského obvodu Hrabová bylo zamezení vzniku skládky odpadů  v jižní části Hrabové. Jako pamětník (82) mohu potvrdit, že se o tomto problému tehdy mezi lidmi hovořilo. Ale asi to nebyl vážně míněný plán, vždyť Ostrava měla v tehdejší době zcela vyhovující prostory pro tyto účely v Muglinově. Ostatně, slouží k ekologickému ukládání odpadů dodnes.

  Na podporu tvrzení pana Rundta jsou i následující věty z publikace „Sedm století obce Hrabová“ kde na str. 51 je uvedeno: „ V r. 1990, takřka v poslední minutě, jak se píše v kronice městského obvodu,se občanům Hrabové podařilo zabránit vybudování skládky domovního odpadu o kapacitě 4,8 mil. m/3 na ploše bývalých rybníků Starý Hurt, Nový Hurt a Šajar. O skládku usilovalo město Ostrava s podporou městské a krajské hygienické stanice“.

Uvedenou větu jsem zvýraznil proto, že ne vše, co je psáno v kronikách  je objektivní.  Tyto texty jsou velmi ovlivněny  kronikáři a často preferují názory tehdejších starostů.

 Vraťme se k podstatě věci. Bylo by problematické zakládat tuto skládku na bývalých rybnících v Hrabové. Vždyť je známo, že v komunálních odpadech se vyskytují i odpady nebezpečné lidskému zdraví. A vysoká hladina podzemních vod na ploše bývalých rybníků by asi tyto „jedy“  přemístila do  místního potoka Ščučí, do řeky Ostravice a také do  stále tehdy fungujících  studní na území Hrabové. Z uvedených důvodů se  pravděpodobně skládka komunálních odpadů na území Hrabové neuskutečnila, a to přes údajné kladné stanovisko hygieniků.  

Kromě uvedených důvodů zde byl i tento:  Pokud by tato skládka odpadů  byla životně důležitá pro město Ostrava, městský  obvod Hrabová  by protestoval zbytečně. Pravděpodobně protestovali i občané Muglinova, ale nebylo jim to nic platné v těchto záležitostech je rozhodující mínění zastupitelstva celého města a tomu se musí  podřídit městské obvody.

Nyní se vracím k podstatě dnešního článku. Jaká byla motivace tehdejších angažovaných občanů, kteří kandidovali v r. 1990 do zastupitelstva? Někteří ještě žijí a byl by zajímavý jejich  dnešní názor na  své počínání.

V posledních Hrabovských listech je i informace Martina Slepičky o přípravě publikace s názvem „Historie obce Hrabová“, která má spatřit světlo hrabovského nebe 1. září 2017 při vyvrcholení oslav kulatého výročí založení obce. V této reprezentativní knize (cca 700 stránek!) s množstvím zajímavých informací, fotografií a dalších různých faktografických materiálů bude i článek s názvem „Hrabová po r. 1989“. Zde bude místo pro zodpovězení dnešní nejasné otázky, jaké byly příčiny vytvoření městského obvodu Hrabové v r. 1990.

9. 5. 2017   V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma