To je název knihy, kterou vydala v r. 2015 Ostravská univerzita u příležitosti osmdesátin profesora Lumíra Dokoupila,vynikajícího pedagoga , zakládajícího člena katedry dějepisu na někdejším Pedagogickém institutu v Ostravě, ze které se postupnými reformami vyvinula dnešní katedra historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Jeho vědecká a publikační činnost je oceňována nejen v Česku, ale i v zahraničí. Má významný podíl na existenci Biografického slovníku Slezska a severní Moravy, který obsahuje 27 dílů a je velmi cenněnou vědeckou a studijní pomůckou pro další historické i jiné obory.
Tento článek zveřejňuji v Hrabovských novinách proto, že Lumír Dokoupil je hrabovským rodákem, prožil zde své dětství a dodnes udržuje s Hrabovou kontakt. Je tedy vhodné seznámit s jeho dílem i současnou generaci.
Historická demografie je vědní obor, který zkoumá počet, složení a zákonitosti vývoje obyvatelstva v historicky dané době v určité oblasti.
Náš rodák se zaměřil ve své vědecké činnosti na severní Moravu a na období industrializace, tedy na konec 19. a začátek 20. století. Podrobně studoval a popsal vývojové tendence růstu počtu obyvatel v jednotlivých obcích regionu, příčiny různých anomálií, migrační pohyby obyvatel jak z končin domácích tak i ze zahraničí, zejména z Polska, věkové a národnostní složení obyvatel, průměrný věk, nemocnost, úmrtnost a řadu dalších parametrů.
Podle tehdejší geografické teorie se průmysl „stěhoval“ na místa, kde nastal výrazný růst počtu obyvatel. Jedním z úkolů, na kterém pracoval prof. Dokoupil bylo zjistit, zda to platilo i pro Ostravskou aglomeraci. Výsledkem jeho studií bylo, že u nás tomu bylo naopak, lidé přicházeli za průmyslem. Postupně s růstem industrializace, především vlivem Vítkovických železáren a uhelných šachet se v tomto regionu zvyšoval počet obyvatel, a to jak v důsledku zvýšené porodností tak i migrací. Nejprve přicházelo obyvatelstvo z okolí a postupně i ze vzdálenějších míst.
V úvodě knihy je obsáhlá stať, kde jubilant vypráví o svém dětstí, které prožil v Hrabové. Rodina bydlela „na kopci“, tedy na „Hradčanech“, neboli v blízkosti dnešní ulice Hradeckého. Lumír vzpomíná na školu, kamarádil mimo jiné s Milanem Březinou, synem tehdy populárního místního holiče Inocence Březiny. Otec pracoval ve Vítkovických železárnách, maminka byla v domácnosti. Ze školních dob dále zmiňuje učitele Oldřicha Schönweise, který jezdil každý den na kole z Vítkovic. Tobylo v obecné školše. Dále vzpomíná, jak v r. 1949 se stavěla v Hrabové dřevěná škola a všichni žáci museli pomáhat. Připomíná své spolužáky Jaroslava Opělu a Jirku Závadu, Aloise Navrátila a Miloše Tylečka.
Tato kapitola je doplněna mnoha rodinnými fotografiemi od kojeneckého věku až po současnost. Na té poslední je celá rodina včetně manželky, syna a dcery a jejich dětí. Celkem 10 osob. Publikace je velmi obsíhlá, má 657 stránek.
Prof. PhDr. Lumír Dokoupil, CSc. je na katedře historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě stále činný. V r. 2015 se podílel na vydání jedné edice a jedné monografie, vede doktoranty a je konzultantem u několika diplomových a bakalářských prací.
20. 1. 2017 V.s.