Navigace: Vladimír Slavík > Pilíky a sedimentační kanál > 10.2.2020: Historie rybaření na Pilících

10.2.2020: Historie rybaření na Pilících

 

Jde o nádrže Pilík 4,5. Krátce po jejich naplnění vodou  v roce cca 1970 se zde  přirozeným způsobem objevily ryby, a to plotice, okouni, líni a především karasi. O dopravu jiker těchto ryb do zdejších vod se postaraly  blány na nožních končetinách  divokých kachen.

Je známo, že každá nově vybudovaná vodní nádrž je rájem pro ryby. Tak tomu bylo i zde. Na dně brzy našly  svůj domov larvy hmyzu, drobní korýši, plži,mlži a podobní živočichové. Byla to výživná potrava i pro ryby. V nebývalém množství se v nádržích rozmnožily i nitěnky a Pilíky byly několik let  rájem pro chovatele akvarijních rybiček.

Pilíky měly v té době ještě jednu zvláštnost. Vedoucí uhelného prádla Dolu Paskov, Ing.  Prudil, přál rybářům a vystavoval pro zdejší rybolov zvláštní povolenky. Mám ji  ve svém archivu i já.

Rozhodujícím rokem pro rybolov na Pilících  byl rok 1990. Tehdy  se provedlo odbahnění nádrží. Snížila se hladina a ze zbytku vody u hráze  se  pomocí  sítí vylovily všechny ryby. Výlov provedli členové rybářského spolku z Paskova.  Vylovené ryby byly částečně přemístěny do Olešné, část z nich si ponechali  účastníci výlovu,  zbytek byl přemístěn do Ščučí.

V té době se Pilíky staly rybářskými  revíry Českého rybářského svazu, a to po dohodě Krajské organizace ČRS  s majitelem nádrží,  s OKD. Rybářské právo zde od té doby mají držitelé celostátní a krajské rybářské povolenky.

Po provedeném odbahnění  tyto nádrže opět nebývalým způsobem ožily. Následující roky byly pro rybáře velmi úspěšné.  Denně zde docházely desítky rybářů z širokého okolí. . Dokonce  se zde objevila vzácná rybka hořavka duhová, a Pilíky  byly prohlášeny za „Významnou evropskou  lokalitu“.

Pravidelné zarybňování  zdejších dvou revírů má na starosti krajská organizace ČRS. Správcem těchto revírů je místní organizace ČRS v Paskově. Jejím hlavním úkolem je udržování pořádku a čistoty na březích nádrží.

Postupem času se opět na dně nádrží  usadilo bahno, které neprospívá zdejším rybám. Ztratila se hořavka duhová, mizí i řada dalších druhů ryb, především plotice, okouni, karasi, cejni.

Pokud mají tyto rybníky plnit svou funkci,  je nezbytné uskutečnit  opět  odbahnění dna. Není to nic nového,  odbahnění se pravidelně provádí na všech rybnících.

10. 2. 2020     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma