V tomto článku popíši dosavadní stav v procesu EIA u akce „Ukončení hornické činnosti Dolu Paskov“. Administrativní proces EIA slouží ke zjišťování vlivů na životní prostředí, v našem případě v souvislosti s ukončením činnosti úpravny uhlí Dolu Paskov. Doposud byly provedeny následující úkony a bylo rozhodnuto o dalším postupu takto:
1. V březnu 2017 bylo ministerstvem životního prostředí (MŽP) zahájeno zjišťovací řízení záměru. Účelem této procedury bylo zjistit, zda je nutno tuto záležitost posuzovat podle zákona č. 100/2001 Sb. v tzv. celém procesu EIA. Problematika Pilíků je podrobně popsána ve studii Ing. Martina Šmolky. Se závěry studie se ztotožnil i RNDr. Milan Macháček, který v tomto procesu funguje jako zpracovatel oznámení.
2. V červnu 2017 vydalo MŽP závěr zjišťovacího řízení s tím, že ukončení hornické činnosti může mít významný vliv na životní prostředí a bude posuzováno podle zákona v tzv. celém procesu EIA. V dokumentu MŽP se píše, že v souvislosti s tímto rozhodnutím je nutno vyřešit dalších 10 úkolů. Mezi nimi je i bod 7 - posouzení nutnosti zachování v provozu čerpací stanici Pilík 3 nebo jiného vodního zdroje a bod 8 - způsob hospodaření s vodou (jak bude zajištěn přítok vody do nádrží Pilíky, který zajistí vhodné biologické parametry v nádržích).
3. Ve zprávě zpracovatele oznámení je doporučení na vypracování nového hydrogeologického a hydrotechnického posudku specialistou pro režim ČOV, který by určil další vodohospodářský režim pro nádrže Pilíky (viz závěry studie Ing. Martina Šmolky ve včerejším článku v HN). Bez splnění tohoto úkolu nelze pokračovat v případě Pilíků v dalším procesu EIA.
4. Dotčeným úřadem v této záležitosti EIA bude především Krajský úřad MS kraje, odbor životního prostředí. Před ukončením celého procesu nelze předjímat výsledky šetření v lokalitě Pilíky.
Zajímavé je hodnocení uvedeného procesu, které přinesl 8. 6. 2017 Denik.cz. Článek má nadpis „Co přinese likvidace dolu Paskov? Výtky obcí zabraly“. Autor článku popisuje výhrady některých obcí k dosavadnímu průběhu EIA, což také vedlo k rozhodnutí MŽP posuzovat tuto záležitost podle zákona EIA v plném rozsahu. „Považujeme zpracované oznámení záměru za nedostatečné, zlehčující skutečnou situaci v území a máme významné pochybnosti o tom, zda záměr skutečně důsledně popisuje konkrétní dotčené území a vlivy v případě jeho realizace“ stojí ve společném prohlášení pěti obcí , které bylo adresováno MAP.
Taková je současná situace. Kladu si otázku, kdo bude v tomto procesu prosazovat zájmy občanů Hrabové. Kdo jiný než představitelé a příslušní odborníci našeho městského obvodu. Asi se to předpokládá a proto obdržel i MOb Hrabová od MŽP jak oznámení o zahájení zjišťovacího řízení tak závěr tohoto řízení. Jak bylo na tyto dokumenty reagováno místními orgány, to mi není známo.
Jelikož o budoucnosti Pilíků se bude jednat ještě velmi dlouho, je dostatek času zvážit současnou situaci a klást příslušným orgánům naše požadavky.
Z dosavadního průběhu zjišťovacího řízení je zřejmé, že jednotliví účastníci mají různé priority.
Významnou úlohu budou mít i náklady na zahlazení negativních důsledků hornické činnosti. Konkrétně v našem případě: eventuální rekultivace nádrží Pilík 4,5 (t.j. zalesnění) by byo finančně velmi náročné. Levnější bude zachovat nynější nádrže.
Do hry vstupují i rezortní zájmy jednotlivých subjektů. MŽP bude pravděpodobně preferovat zachování současných vodních ploch, město Ostrava bude preferovat svůj současně platný územní plán. A co občané Hrabové, jakou mají představu o budoucnosti Pilíků? Pokud vůbec nějakou mají.
13. 7. 2017 V.S.
/p>