Komise VDE je poradním orgánem Rady našeho zastupitelstva v záležitostech výstavby, dopravy a ekologie. Na posledním jednání byl na programu i bod „Budoucnost vodních nádrží Pilíky“, ke kterému měl hlavní referát místostarosta Rundt. Ve svém vystoupení byl velice stručný, požadoval zachování těchto nádrží i po zastavení provozu uhelného prádla Dolu Paskov. Jako garanci proti budoucímu eventuálnímu komerčnímu a pro Hrabovou nevhodnému využívání tohoto prostoru uvedl, že Pilíky jsou součástí Významného krajinného prvku Rybníky.
V předcházejících článcích v HN jsem se snažil vysvětlit, že zachování zdejších vodních nádrží bude velmi obtížné a po důkladném zvážení všech pro a proti bych zde raději preferoval lesopark.
Vedly mě k tomu jednak nevhodné budoucí vodohospodářské poměry v této oblasti, ale také skutečnost, že v Hrabové není ( a asi nikdy nebude) silná a životaschopná rybářská organizace, která by na těchto vodních nádržích hospodařila. Tím míním místní skupinu Českého rybářského svazu. Takže vzniká otázka – proč preferovat vodní nádrže, komu budou ke prospěchu?
Na uvedeném zasedání komise jsem se ve svém vystoupení snažil přesvědčit přítomné, aby se nad tímto problémem zamysleli a nerozhodovali o tom bezprostředně. Ale marně. Většina (včetně předsedy komise) se přiklonila z názoru místostarosty, že Pilíky je nutno zachovat.
A tak po mém odchodu ze zasedání komise vzniklo následující usnesení:
Komise podporuje zachování vodních nádrží Pilíky 4,5 jako významného krajinného prvku. Autoři usnesení asi měli na mysli VKP „Na Rybnících“. Hlavním problémem tohoto usnesení je skutečnost, že Pilíky nejsou součástí uvedeného významného krajinného prvku! A to ze zcela logického důvodu: v době vyhlášení tohoto VKP (r. 1994) byly Pilíky již mnoho let pouhým posledním stupněm čistícího systému zdejšího uhelného prádla a nebyl žádný důvod k vyhlašování speciální ochrany. Takže komise založila své usnesení na něčem, co neexistuje.
Je pro mě nepochopitelné, že přítomní zastupitelé (Dvořák, Rundt, Chlupatý) neznají tyto základní skutečnosti, které je velmi snadné si před tak důležitým rozhodováním zjistit.
Při svém vystoupení jsem také přítomným sdělil, že v platném Územním plánu Města Ostravy je uvedeno, že v této oblasti Hrabové jsou možné pouze „Plochy vodní, vodohospodářské a lesy“. V žádném případě se zde nepředpokládá možnost průmyslových nebo jiných staveb. Překvapil mě názor, že územní plán je možno kdykoliv zrušit a změnit, a to bez souhlasu místního zastupitelstva. Názor zcela neopodstatněný a dokonce z úst místních zastupitelů nezodpovědný.
Neumím si představit situaci, že by v budoucnu změnilo zastupitelstvo města Ostravy platný Územní plán bez souhlasu místního zastupitelstva. A umožnilo tak v oblasti Pilíků stavební aktivity, v rozporu s požadavky zdejší obyvatelstvo.
23. 7. 2017 V.S.