Této stavbě předcházela mnohá složitá jednání, vždyť šlo o velmi nákladnou a v té době výjimečnou investici. O oficiální stanovisko k potřebnosti školy byli požádáni i tehdejší představitelé Hrabové. Toto bylo bez odkladu zpracováno a uvádí se v něm následující:
Během měsíce září 1953 byl dán příkaz JNV, aby ředitelství osmileté střední školy v O. Hrabové vypracovalo podklady pro novostavbu osmileté střední školy.
Technický referent místní obvodní rady zahájil ihned jednání s referentem JNV a s jeho pomocí bylo ihned přikročeno k jednání s majiteli pozemků, na kterých se má v r. 1954 novostavba školy uskutečnit. Komisionální řízení o situování novostavby bylo provedeno 11. října 1953 za přítomnosti zástupce krajské vodohospodářské služby, zdravotního a školského referátu JNV, OKD, ROS, obvodní rady a ředitele střední školy.
Občanstvo Hrabové bylo o plánované novostavbě informováno a s povděkem a nadšením přijalo tuto zprávu,neboť po právu je si vědomo, že stav budovy školy v této čtvrti je tak neutěšený, že při všech veřejných a stranických schůzích je na tento špatný stav poukazováno. Není divu, jelikož osmiletá střední škola, které se říká jednotná je umístěna v pěti nesourodých provisoriích. Školu navštěvuje 837 žáků, počet občanů Hrabové je 6 261.
Zdůvodnění potřebnosti nové školy je následující:
1. Ve staré škole, která je již 100 let stará a nevyhovovala po stránce zdravotní a školské již před 50 lety, jsou umístěny 3 třídy. Budova je provlhlá, nepodsklepená, bez hygienických záchodů. Záchody jsou v ubohém stavu bez splachování, protože obec nemá ani vodovod ani kanalizaci. Pach ze záchodů se šíří po celé budově a zápach provází děti po celou dobu jejich pobytu v budově. Na tento stav trvale poukazuje obvodní lékař. I po stránce bezpečnostní je budova závadná, jelikož podlahové trámy jsou ztrouchnivělé a každý otřes rozkývá celou podlahu.
2. Pět tříd je umístěno v budově postavené v r. 1905. Tato budova je rovněž nepodsklepená s obyčejnými záchody se stejnými potížemi jako ve škole staré. Těchto záchodů používá 560 žáků jak z budovy zděné tak ze sousedního dřevěného přístavku. V této škole je 5 tříd a dalších 360 žáků je v 9 třídách v sousedním dřevěném přístavku. Tento stav je neudržitelný jak po stránce zdravotní tak pedagogické.
3. V r. 1949 byl postaven za velkých obtíží již uvedený dřevěný barák pro střední školu, a v něm umístěno 9 tříd. Podlahy tohoto baráku jsou napadeny houbou,takže musí být každoročně na mnoha místech vyměňovány a je nebezpečí, že se při větším zatížení propadnou (což se již stalo). Barák je sestaven ze tří baráků staršího typu, do r. 1945 sloužily jako ubikace pro německé vojáky. Stropy jsou v těchto barácích velmi nízké, třídy malé.
4. Jedna třída je umístěna v provizoriu, které bylo pro Družinu mládeže postaveno v r. 1951. Po stránce zdravotní rovněž nevyhovuje.
5. Čtyři třídy byly po adaptacích umístěny v Pionýrském domě na Šídlovci. Tato budova je majetkem VŽKG. Třídy zde nevyhovují svými malými rozměry a omezují činnost Družiny mládeže.
Nezmínili jsme se ještě o velkých vzdálenostech mezi jednotlivými objekty, což činí také velké problémy.
Škola nemá tělocvičnu a tělocvik se provádí při dobrém počasí venku.
Potíže s řízením takto umístěné školy jsou velké a po stránce hygienické nepřijatelné. Jednotný národní výbor v Ostravě již před 4 lety uznal tuto situaci za neudržitelnou a občanstvo, které zdejší obvodní rada zastupuje, bylo pobouřeno poslední zprávou, že stavba nové školy má být posunuta na dobu neurčitou. Proto obvodní rada svolala na 20. října 1953 mimořádnou schůzi, kde bude projednána následující rezoluce:
„Žádáme důrazně, aby bylo přikročeno ihned k realizování plánů pro výstavbu nové školy v Ostravě - Hrabové tak, aby se stavbou se započalo v r. 1954. Ke stavbě školy může být použito typu 19-ti třídní školy proto, aby pro projekční nepřipravenost nemusela být stavba odložena. Pro školní účely i po postavení nové školy by bylo možno i nadále používat budovu z r. 1905.
Bude nutno urychlit práce s nasazením plánované školy do terénu pozemků kat. č. 134 a 194 tak, aby projekčně byla stavba připravena v posledním čtvrtletí 1954. Věříme, že KNV a JNV budou respektovat odůvodněné požadavky dělníků ze sídliště Hrabová – Šídlovce a postarají se o vybavení tohoto sídliště i po stránce školské. Žádáme, aby obvodní radě byla podána do 10-ti dnů odpověď, na kterou občanstvo netrpělivě čeká“.
Ve srovnání s dnešními byly problémy našich předků výrazně složitější. Usilovně se snažili o jejich řešení, a to s nebývalým nasazením i tehdejších představitelů obce. A výsledky se dostavily, škola se postavila a je dodnes ozdobou Hrabové. Kéž by byli schopni vyvinout stejné úsilí i dnešní představitelé Hrabové při prosazování oprávněných požadavků obce.
18. 2. 2017 V.S.