Ščučí – mrtvý potok
Do Hrabovských listů č. 3/2022 napsal MVDr. Václav Hruška toto:
„Napříč Hrabovou protéká potok Ščučí. Dříve to byl potok plný života. Žili zde raci, škeble, žáby a spousty ryb…V tichosti došlo ve Ščučí k otravě všech vodních živočichů. Rozdíl je v tom, že se nehledá vinik.“
Vážený pane doktore!
Bydlím od roku 1954 na jižním konci Hrabové nedaleko potoka Ščučí a ještě v roce cca 1960 se v něm koupaly děti na místě, zvaném Janošek. Potok tam byl cca 1 m hluboký a žily v něm i ryby. Dnes je Ščučí mrtvý potok. Proč?
V Hrabové se v oblasti životního prostředí mnohé změnilo, a to k dobrému i ke zlému.
K dobrému to, že na veřejnou kanalizaci jsou napojeny téměř všechny bytové jednotky a byla zavedena plynofikace. Zaniklo JZD, zanikla „živočišná výroba“, orná půda se změnila na louky, výrazně se snížilo používání chemických hnojiv. Zanikla většina užitkových zahrad u RD, kde se rovněž s chemickými hnojivy příliš nešetřilo.
Ke zlému to, že se výrazně zvýšil počet aut a dalších různých strojů, které produkují škodlivé látky. Vzrostla i spotřeba chemických přípravků různého typu, které mohou škodit životnímu prostředí. Třeba přípravků na hubení plevele v okrasných zahradách.
Je jistě možné zjistit příčiny, proč je Ščučí „mrtvý potok.“
Vodním živočichům prospívá čistá, na kyslík bohatá voda s pH faktorem 6 – 8. Pouze v takto kvalitní vodě žijí ryby, raci, žáby a plži. A také drobní živočichové, kteří jsou pro ně potravou. Škodlivé jsou tzv. nerozpustné látky a sloučeniny dusíku, chlóru a fosforu.
Náš problém by vyřešila studie, zaměřená na zjištění výše uvedených parametrů a škodlivin na různých místech toku.
Řešitelem může být na příklad Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity prostřednictvím diplomové práce, možná i studenti odborného kroužku některého gymnasia.
Délka toku Ščučí je cca 10 km, z toho polovina na území Paskova. Tam má název Lesní potok. Kvalitativní a kvantitativní parametry by se musely zjištovat na několika místech, určitě i na soutoku s Mitrovickým potokem a v místě, kde do Ščučí teče voda z vodní nádrže Pilík č. 5. Studie by jistě zjistila mnoho zajímavého nejen o vlastním toku, ale i o okolí.
Bohužel, prozatím nikdo neměl zájem na její realizaci. Ani místní samospráva ani místní státní správa. Snad se to změní po nástupu nové garnitury zastupitelů na podzim letošního roku.
16. 3. 2022 V.S.