Navigace: Vladimír Slavík > Vodní toky > 22.4.2020: Ščučí poněkud jinak

22.4.2020: Ščučí poněkud jinak

Ščučí poněkud jinak

Tento potok měl a stále má pro Hrabovou svůj význam. Voda ve zdejších studních nikdy neměla potřebnou kvalitu a tak se potoční voda  ze Ščučí používala v minulosti  k různým účelům,  dokonce možná i v kuchyni. Určitě pro napájení dobytka, pro praní prádla a pro zavlažování zahrad.  V potoku se dobře dařilo i štikám,  a ty si potrpí na čistou vodu.

Mnohé změnila úpravna uhlí Dolu Paskov a vznik odkalovacích nádrží v jižní části Hrabové. Přepadem z nádrže Pilík 5 přitékala do Ščučí voda, která byla kontaminována odpadní vodou nejenom ze sociálních zařízení Dolu Paskov, ale i z jiných objektů a provozoven.  Dokonce i  ze  sídliště, postaveného v šedesátých letech minulého století  na okraji  Paskova.

Tento nový přítok Ščučí  (přepad z Pilíka č. 5) začal fungovat cca v roce 1970. Možnými  ekologickými dopady  na čistotu vody ve Ščučí se začaly zabývat příslušné úřady  až v roce 2005. Tehdy  vydal KÚ MS kraje rozhodnutí, ve kterém se stanovilo  povolené množství  škodlivin, vypouštěných z Pilíků do Ščučí. Konkrétně to byl ukazatel  NL  (nerozpuštěné látky) s limitem 60 mg/l.   Toto rozhodnutí  z roku 2005 je platné až do 31.12. 2022.

  Množství nerozpuštěných látek  (NL) je významným ukazatelem kvality vody.  Jsou v nich obsaženy hlinitokřemičitany, oxidy kovů, fytoplankton  a zooplankton, tuky atd. Obvyklá hodnota NL ve vodních tocích je mezi 10 – 130 mg/l.  Povinnost odběrů vzorků  má v našem případě OKD, naměřené hodnoty sou zasílány  úřadům zodpověným za životní prostředí, vodoprávnímu úřadu , správci povodí a na vyžádání i dalším.

A teď přijde to hlavní.

Zajímal se v uplynulých letech někdo  z Hrabové o tyto záležitosti? Konkrétně o kvalitu vody ve Ščučí?  Asi by to bylo žádoucí, protože tato voda  byla a je používána  i dnes  místními občany k různým účelům.  Především   k zavlažování zahrádek, ale možná i jinak.

 Výše uvedený  dotaz   směřuje konkrétně na Ing. Janu Faicovou, vedoucí odboru Stavebně správního.  Odbor má ve své  gesci i vodní hospodářství,  tedy i potok Ščučí.

Byl jsem nemile překvapen zjištěním, že náš stavební úřad nezná ani  obsah výše uvedeného  dokumentu KÚ MS kraje o přípustných kodnotách NL  ve vodě, tekoucí  z Pilíků do Ščučí.

Pak je tady následující  skutečnost. Na Pilících nastala po ukončení provozu uhelného prádla Dolu Paskov v roce 2017 závažná změna. Významným způsobem se snížil objem  hygienicky nezávadné technologické vody, což může mít závažné důsledky i na  kvalitu vody, vypouštěné do   Ščučí.

 Možná přeháním význam kvality vody ve Ščučí.  Ale jistota je jistota. Co nám brání požádat OKD o sdělení současných hodnot  NL, vypouštěných  z Pilíků do Ščučí?

22.4.2020     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma