Jak dosáhnout volebního úspěchu.
Politikové, politologové, novináři a další specialisté se v posledních letech snaží rozřešit problém, zda v politice ještě stále platí rozdělení politických stran a hnutí na pravicové a levicové. Tak jak tomu bylo od dob francouzské revoluce až donedávna.
Celková shoda je na tom, že situace je velmi nejasná a zmatená. Dřívější pravicové strany často přichází z „levicovými“ řešeními a naopak. Největší výhodu mají „široce rozkročené“ politické subjekty, mezi které patří nyní u nás především hnutí ANO. Hlavním cílem je získat co nejvíce voličů, a to při použití jakýchkoliv prostředků.
To, co platí v celostátní politice, platí také v politice komunální. I zde jsou politické síly sestaveny ne podle ideologických měřítek, ale podle zcela jiných kritérií. Situace v jednotlivých obcích je různá, jinak se vyvíjí ve velkých městech, jinak v těch menších nebo na vesnicích.
Konkrétně občané Hrabové uplatnili u posledních voleb své volební hlasy takto:
Komunální volby v roce 2014 Volby do PS v roce 2017
ODS 472 voličů 203 voliči
ČSSD 257 voličů 141 voličů
Ostravak 203 voličů nekandidovali
KDU-ČSL 188 voličů 109 voličů
ZMĚNA 139 voličů nekandidovali
KSČM 121 voličů 156 voličů
ANO 2011 nekandidovali 700 voličů
SPD (Okamura) nekandidovali 206 voličů
Piráti nekandidovali 179 voličů
STAN nekandidovali 49 voličů
Ostatní strany a hnutí ----- 187 voličů
CELKEM 1380 voličů 1930 voličů
Voličská účast 45% 65%
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nápadné jsou rozdílné volební preference u ODS a ČSSD. V Hrabové dlouhodobě vyhrávají volby, ale tito voliči pravděpodobně v parlamentních volbách podpořili Babiše a Okamuru. Proč asi?
Pokud jde o komunální volby, svůj vliv má i konzervativní myšlení voličů. Kdo od roku 1994 volil ODS, těžko změní v roce 2018 své dlouholeté zvyklosti. A také mají svůj význam různé příbuzenské a jiné vazby.
Pro politiky, politology a sociology stojí za zamyšlení, proč u volebního rozhodování občanů u komunálních voleb nejsou rozhodující volební programy jednotlivých volebních subjektů. Z hlediska logiky by měly mít rozhodující roli, ale nemají. Možná proto, že nejsou pro voliče dostatečně srozumitelné a přitažlivé. Nebo je chyba v jejich vysvětlování a v předvolebních aktivitách vůbec. Třeba v absenci předvolebních mítinků a besed s občany. Možná i v nedostatku peněz na bilbordy.
13.6.2018 V.S.