Navigace: Vladimír Slavík > Volby a volební programy > 19.10.2018: Jak dopadly volby u našich sousedů

19.10.2018: Jak dopadly volby u našich sousedů

Volby u sousedů

Vratimov:

U našich východních sousedů za řekou Ostravici  nastalo politické zemětřesení.  Dříve dominantní ČSSD (28%)  získala v letošních volbách  pouhých  11%.  Velké ztráty zaznamenala i KSČM. Počet volebních stran se snížil ze 6 na 5.

Vítězem voleb 2018 jsou NEZÁVISLÍ  (28%), Nezávislí – STAN (26%) a ANO (24%). Volební účast občanů se zvýšila z 37 na 42%.

Výrazně se změnilo i personální složení  sedmnáctičlenného zastupitelstva. NEZÁVISLÍ získali  5 mandátů, ANO a Nezávislí -  STAN po čtyřech mandátech.  ČSSD poklesla z 5 na 2 mandáty a KSČM  ze tří rovněž na  dva mandáty. Noví zastupitelé tvoří 35% zastupitelstva.

Paskov:

Také zde nastaly určité změny. Na prvém místě je  sdružení „Za lepší Paskov“  se ziskem 32% hlasů a se sedmi mandáty v 21 členném zastupitelstvu. Dříve vedoucí KSČM (30%) se musela spokojit pouze s 27% a se šesti mandáty. ODS  si polepšila o 1 mandát a ČSSD nezískala žádný. Počet volebních stran (5)  se nezměnil.

Volební účast se zvýšila z 44 na 48%. Noví zastupitelé tvoří 30% zastupitelstva.

Nová Bělá:

V tomto městském obvodě se tradičně voleb zúčastňuje velké množství občanů. Letos to bylo 60%! Počet volebních stran (5) se nezměnil.

Velice posílila KSČM, počet mandátů se zvýšil ze čtyř v roce 2014 na letošních 7. KDU-ČSL a ODS  si zachovali své 4 a 3 mandáty, ČSSD má v patnáctičlenném zastupitelstvu pouze jeden mandát.

Zastupitelstvo se personálně velmi změnilo, v seznamu zastupitelů je 7  nových občanů, což činí 47%.

Ostrava Jih:

Počet volebních stran  se snížil z 15 na 13 a preference voličů se velmi změnily. Hnutí ANO zvýšilo svůj podíl  z 21% na 32%, zcela propadla ČSSD, ztráty měl i Ostravak a KSČM. Volební účast se zvýšila z 24 na 29%.

Uvedené změny se projevily  i ve  složení  nynějšího   45-ti členného zastupitelstva. Celkem je zde 21 nových jmen, a to především  následkem  volebních úspěchů nových subjektů ( Lečo, Piráti) a výrazné obměny zastupitelů z řad ANO.

Závěr:

Potěšitelný je rostoucí zájem občanů o komunální volby. Pokračuje odklon voličů od klasických politických stran. Stále oblíbenější jsou  různá hnutí nezávislých kandidátů. Na výsledky voleb mají zřejmě velký  vliv úspěšní  komunální politici, především starostové.  Pokračuje růst  popularity  hnutí ANO a klesá vliv ČSSD.

19. 10. 2018     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma