Navigace: Vladimír Slavík > Volby a volební programy > 30.12.2020: Jak jsou plněny volební programy (7)

30.12.2020: Jak jsou plněny volební programy (7)

Jak jsou plněny volební programy (7)

KSČM Hrabová

Tato politická strana nesestavila pro komunální volby v roce 2018 žádný volební program, a přesto získala jeden mandát. V zastoupení svých voličů  v místní samosprávě je na tom stejně,  jako  ČSSD, KDU-ČSL, STAN-KPH a SPD,  které volební programy měly.

Jak je to  možné?   Mají volební programy vliv na výsledek voleb?

Nad touto otázkou je nutno se zamyslet.

V čem je asi příčina  tohoto stavu?  Bezpochyby v tom, že stále mají na volební výsledek  zásadní vliv jiné faktory. Je to konzervatismus voliče, (volil jsem je  vždycky a nebudu to měnit) sympatie k některým občanům (je tam XY, je to slušný člověk, budu je volit), antipatie k některým občanům (je tam YZ, nemám ho rád, nebudu je volit), vliv sociálních sítí, dobrá nebo špatná pověst stran a hnutí v celostátním měřítku atd.

 Postoje a zvyklosti voličů se ale  mění, i když velmi pomalu. Nastupuje nová generace, jejíž myšlení již není zatíženo minulým režimem. Je také vzdělanější a často i s většími znalostmi okolního světa ( míním tím  svět na západ od nás). Světa, ve kterém  si občané u voleb počínají mnohem zodpovědněji, než u nás.

 Předpokládám,že dříve nebo později budou volební programy významně ovlivňovat výsledek i  u  komunálních  voleb v Hrabové.

Obsah volebního programu vypovídá také leccos o  mentální úrovni a politické vyspělosti členů té či oné volební strany. A nikdo nechce volit stranu, která má ve svém vedení osoby nepříliš kompetentní.  Co když tato změna nastane již v roce 2022?

Takže případ KSČM – Hrabová, která uspěla u voleb  v roce 2018  i bez volebního programu, bych viděl jako  jeden z  mnoha patologických  jevů  současné společnosti.

29.12.2020      V. S.  

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma