Předvolební debata : Moravskoslezský kraj
V pondělí 3. října večer se odehrála na ČT 24 dvouhodinová debata politiků, kteří reprezentují významnější politické strany a hnutí, kandidující v letošních volbách do zastupitelstva Moravskoslezského kraje.
V televizním studiu jich sedělo 8, a to Josef Babka, Lukáš Curylo, Lukáš Černohorský, Petr Jančík, Miroslav Novák, Herbert Pavera, Jakub Unicka a Ivo Vondrák.
Všichni lidé s vysokoškolským vzděláním, mající bohaté zkušenosti jak z odborné praxe tak z politického života. Představitel KSČM Josef Babka byl dokonce členem Národního výboru v Ostravě již v r. 1986 a od té doby působí nepřetržitě v různých podobných funkcích. Žádný politický fanatik, ale střízlivě uvažující politik. Je rovněž zastupitelem města Ostravy.
Diskutující se věnovali převážně kvalitě ovzduší a bezpečnosti občanů. Tyto dva problémy jsou podle současného průzkumu veřejného mínění v našem kraji ty nejdůležitější, což mě dost překvapilo.
Do toho se během diskuse zamíchala i další témata, jako stavba obchvatů kolem měst, kotlíkové dotace, vyloučené lokality, nezaměstnanost, ubytovny, recidivisté, kamery na ulicích a mnoho dalších. Třeba občanský demokrat Unucka doporučil obnovení vojenské posádky v našem kraji, což podle jeho názoru posílí pocit bezpečnosti občanů.
Padla i věta, že lidé na ubytovnách jen sedí a uvažují, co by kde ukradli. Ostatní diskutující k tomuto tématu uvedli, že se musí změnit legislativa pro poskytování dávek na bydlení. Představitel KDU-ČSL Lukáš Curylo sdělil, že na ubytovnách žijí děti, které neviděly rodiče a často ani prarodiče nikdy chodit do práce. Tento pán, ředitel Charity ČR, velmi zasvěceně hovořil o složitosti problému chudoby a sociální vyloučenosti a naznačil i řešení.
U všech diskutovaných otázek se narazilo na dva problémy. Jsou to peníze a platná legislativa, která je mnohdy velkou překážkou při řešení různých nešvarů. V tom byli všichni diskutující jednotni.
Zajímavé bylo sdělení pana hejtmana, že stavba prodloužené Rudné již několik let stojí proto, že jeden občan odmítá prodat svůj pozemek. Ne kvůli ceně, ale ze zásady. A nikdo s tím nehne. Názory pana hejtmana vycházely z reality. Razantního snížení prašnosti by šlo docílit omezením těžkého průmyslu. Ale jak řešit následnou nezaměstnanost?
Dvouhodinová debata těchto politiků mě přesvědčila, že všichni velmi dobře ví o všech současných problémech všedního života občanů našeho kraje. Jenomže jsou dost bezradní, jak je řešit. Není se co divit, jednoduché recepty opravdu neexistují.
Po shlédnutí této debaty jsem si potvrdil svůj dlouhodobý názor, že v případě krajského zastupitelstva jde o sbor občanů, kteří se snaží pomocí různých organizačně – technických opatření naplnit povinnosti, které dle platné legislativy jsou krajům uloženy. Velký prostor k vlastní iniciativě zde není, limitem jsou peníze a platné zákony.
Kromě toho sleduji průběžně webové stránky krajského úřadu včetně záznamů z jednání zastupitelstva. Zajímavé jsou údaje, jak kdo hlasuje k různým usnesením. Většinou jednotně. Pro politickou rétoriku zde není místo.
Můj subjektivní dojem je, že tento „úřad“ je v dobrých rukou, alespoň tak soudím podle vystupování jeho současných představitelů, kteří se této debaty zúčastnili. Míním tím Miroslava Nováka, Josefa Babku a Lukáše Curylo. Podle všeho si svá místa zachovají i v novém zastupitelstvu. Jde o zkušené politiky, kteří pracují již mnoho let v různých funkcích veřejné správy. Stejně jako další, kteří jsou na volitelných místech jednotlivých kandidátek.
Většina občanů tuto skutečnost již dávno svým „šestým“ smyslem rozpoznala a proto je volební účast tak nízká: u posledních voleb do tohoto zastupitelstva pouhých 33%.
5. 10. 2016 V.S.