Historie JZD Hrabová
Je stručně popsána v „Pamětní knize obce Hrabové II“ a v publikaci „Sedm století obce Hrabová“. Jednotné zemědělské družstvo v Hrabové bylo založeno v roce 1950 a výsledky hospodaření byly několik let velmi špatné. Ještě v roce 1955 kronikář Štěpán Janša o tom do kroniky napsal: „Od založení JZD v roce 1950 výsledky jeho hospodaření nezaznamenaly znatelného pokroku. Hlavní příčina je v tom, že ke společnému hospodaření se doposud nepodařilo získat ani jednoho zemědělce, jehož existence a život rodiny by byly závislé na práci v družstvu. Z původních 30 členů zůstalo v tomto roce v JZD jen 8 členů a jen jedna rodina tam pracuje celodenně“.
V publikaci „Sedm století obce Hrabová“ je o této době následující zpráva: „V roce 1955 vlastnilo družstvo více jak 70 ha zemědělské půdy, avšak vzhledem k tomu, že na této ploše nebylo schopno zajistit zemědělské práce, předalo na podzim roku 1956 30 ha státnímu statku v Hrabové“.
V kronikářském zápise za rok 1956 se uvádí, že následkem nového vedení zlepšilo JZD svou práci. Vlivem příznivého počasí byla úroda velmi dobrá. Významná byla i výpomoc místních občanů, a to hlavně při žních.
V kronikářském zápise za rok 1958 se uvádí: Do družstva vstoupilo 24 výkonných zemědělců a 35 kovozemědělců s 350 ha půdy. Novým předsedou se stal Josef Lička, nově přibyl Bedřich Chlupatý jako zootechnik, Jaroslav Olšák působí jako agronom, do družstva vstoupili i zemědělci Václav Petr, Josef Chlupatý, František Nováček a Marta Sližová. Nadále soukromě hospodaří František Konečný, Alois Adámek a Jan Janša. Pro úřadovnu JZD byla uvolněna místnost v přízemí staré školy.
V publikaci „Sedm století obce Hrabové“ je na str. 49 zpráva: „V roce 1965 hospodařilo družstvo se 447 ha zemědělské půdy a mělo 70 členů. Sloučením s některými okolními JZD vzniklo k 1. lednu 1979 JZD Odra Krmelín. Na str. 52 - 53 se uvádí: Z dalších významných událostí pro život obvodu po roce 1989 je nutno zmínit odloučení družstva Hrabové od JZD Krmelín v roce 1991. Nejvýznamněji zasáhl do života družstva restituční nárok Otakara Lyčky a jeho dědiců, jímž připadl kravín, výkrmna pro 500 prasat, seník, sýpky na obilí a další majetek.
A jaký byl konec zemědělského družstevnictví v Hrabové? Po sametové revoluci v roce 1989 se opět osamostatnilo JZD Hrabová, ale pouze na krátkou dobu. Někteří její členové záhy požádali o vynětí svých pozemků a dalšího majetku z kolektivního hospodaření. V roce 1991 se z JZD stalo Zemědělské družstvo Hrabová s předsedou Ing. Otou Zdráhalem. To tehdy zaměstnávalo 65 pracovníků a vlastnilo 441 ha zemědělské půdy. V roce 1993 se družstvo změnilo v Zemědělskou společnost s.r.o. Vydáním některých pozemků původním vlastníkům se snížila jak výměra zemědělské půdy, tak i počet zaměstnanců. Další osudy této Zemědělské společnosti s.r.o. a jejich členů se mi nepodařilo dohledat.
Komentář HN: Podrobné vzpomínky na historii hrabovského zemědělského družstevnictví od roku 1945 až do roku 1991 sepsal místní rodák Adolf Sobota. V roce 2015 je v osmidílném seriálu zveřejnil p. Milan Slíva na webu Hrabova.info. Obsahují mnoho dílčích informací, které nejsou zaznamenány ani v „Pamětní knize obce Hrabová II“ ani v publikaci „Sedm století obce Hrabová“. Co brání zveřejnění zápisků p. Adolfa Soboty na webových stránkách MOb Hrabová? Občané, kteří se zajímají o historii své obce, by to určitě uvítali. Vždyť uvedené družstvo mělo na život v tehdejší Hrabové poměrně značný vliv.
22. 6. 2023 V.S.