Hrabová měla to štěstí, že v minulých dobách se stalo starosty několik velmi schopných osobností, které přivedly naši obec mezi ty úspěšné.
Především to byl Ludvík Staněk. Byl starostou v letech 1881 – 1889 a pak opět v letech 1897 – 1914. Pocházel z rodiny Staňků z Vítkovic, kde byl jeho otec také starostou. Přiženil se do Hrabové na grunt rodiny Velkých č.p.35. Na svou dobu byl velmi vzdělaný a neobyčejně podnikavý. Ještě před odchodem do Hrabové spolupracoval při založení Národního domu v Mor. Ostravě, Českého domu ve Vítkovicích a konzumního spolku „Vzájemnost“, jehož filiálku zavedl i do Hrabové. V r. 1895 založil Čtenářský spolek, věnoval se kulturní činnosti a vzdělávání mládeže. V r. 1908 byl zvolen starostou Sokola. K tomu všemu byl i členem představenstva Záložního a spořitelního spolku. Starostou Hrabové byl neuvěřitelných 26 let. Přitom se ještě staral o svůj statek.
Dalším velmi úspěšným starostou byl Antonín Adámek.
Rodina Adámků měla své příslušníky na několika místech v Hrabové. Antonín Adámek zakládal v Hrabové Sokol a byl jeho náčelníkem. V r. 1902 spoluzaložil Hospodářskou besídku, měl hlavní podíl na založení Pastevního a Vodního družstva. Činnost tohoto spolku byla velmi náročná, prováděla se meliorace bývalých rybníků, organizovaly se výstavy hospodářského zvířectva a plodin a uskutečňovaly odborné přednášky. Založil v Hrabové v r. 1920 Agrární stranu a byl jejím důvěrníkem. Starostou byl v letech 1914 – 1918, kdy to nebylo vzhledem z válce vůbec jednoduché. Mimo běžné starosti bylo nutno zajišťovat i zásobování obyvatel a plnit všechny příkazy eráru. V obecní kronice je vyfotografován ve své kanceláři, která tehdy byla v domě č.p. 31. Aktivní byla i jeho žena, založila Spolek pro ochranu matek a dětí.
Třetím velmi úspěšným a aktivním starostou byl Ludvík Duhan, který byl v úřadě od r. 1920 do r. 1931. Pracoval jako jeřábník ve Vítkovických železárnách. Již v r. 1919 založil v Hrabové konzumní družstvo „Budoucnost“, podílel se i na založení Dělnické tělovýchovné jednoty. Když v r. 1923 navštívil Mor. Ostravu prezident Masaryk, přivítal ho jménem moravskoostravských starostů náš starosta Ludvík Duhan.
Po ukončení své funkce v Hrabové obdržel místo jako hajný ve Staré Bělé. Celkem dobře si na něj pamatuji bydleli jsme nedaleko od sebe. Na děti byl hodný, z lesa nás nevyháněl.
V popisované době měl starosta k dispozici pouze velmi omezený placený aparát, ten vznikal až postupně. Na všechno byl sám se svými radními. Neměli to naši předkové lehké.
(Zpracováno podle záznamů z obecních kronik Hrabové).
24. 3. 2016. V.s.