Žije zde 3 400 obyvatel a městečko je v širokém okolí známo svými historickými památkami, především jeskyní Šipka a „Štramberskou Trůbou". A také unikátní lidovou architekturou a pochoutkou s názvem „Štramberské uši“.
Město je řízeno patnáctičlenným zastupitelstvem. A také radnicí s městským úřadem. Rozpočet činí cca 92 mil. Kč.
Po prostudování místních webových stránek a posledních čísel místního časopisu jsem zjistil, že některá má zjištění budou možná zajímat i čtenáře Hrabovských novin.
Na obecním úřadě pracuje 12 úředníků a úřednic, což je přiměřený počet k velikosti tohoto městečka. Dalších pět úředníků a úřednic se stará o památky a cestovní ruch, a to včetně místního muzea, kina a knihovny. Potěšilo mě, že zde mají i matriku, což považuji za důležitou součást každé obce o této velikosti.
Rada obce je pětičlenná, mimo starostky je tvořena místostarostou a třemi radními, jejichž odměny činí 5 069 Kč měsíčně. Výbory zastupitelstva (finanční a kontrolní výbor) jsou pětičlenné, předsedové jsou odměňováni částkou 2 534 Kč. Funkce zastupitele je honorována částkou 1 268 Kč. U odměn členů výborů a komisí je postupováno jako v dřívějších letech, jsou individuální a závisí na aktivitě jednotlivců.
Kupodivu, po loňských volbách skončila vítězná strana v opozici, a řízení obce se ujala strana, která dokázala vytvořit většinovou koalici. Vyhlásili i společný programový plán na celé volební období. Poměrně neobvyklá situace vítěze voleb má vliv na celkové zdejší politické dění, které se vyznačuje určitou nervozitou.
Zdejší zvláštností je existence Jednacího řádu pro komise rady (je jich celkem 6) a možnost, aby se členem komisí stal každý občan. V přihlášce však musí uvést osobní plán činnosti, což není jednoduchá podmínka pro přijetí.
Časopis „Štramberské novinky“ vychází každý měsíc a je řízen redakční radou ve složení starostka a dva úředníci městského úřadu. Hlavním jeho úkolem je „informovat veřejnost o činnosti městského úřadu, o jednání rady a zastupitelstva a o společenském, kulturním a sportovním životě ve městě“. Další podrobnosti jsou uvedeny v „Pravidlech pro vydávání Štramberských novinek“.
Na závěr ještě dvě skutečnosti, které pokládám za významné. V letošní Tříkrálové sbírce se ve Štramberku vybrala úctyhodná částka 93 tisíce Kč a k volebním urnám přišlo v říjnu 2018 51 % voličů, což ve více než kdekoliv jinde. Podle mého názoru charakterizují tyto dvy údaje celkovou úroveň místních obyvatel.
13. 4. 2019 V.S.