Tato část kroniky se zabývá mimo jiné i problémy, které přinesl Hrabové vznik nového sidliště. Uvolněné byty ve staré části Šídlovce a i nově postavené domy obsadili občané z širokého okolí, kteří měli jiné zájmy a priority ve srovnání s obyvatelstvem vesnické části obce.
Podrobný popis činnosti místní Prefy, která pokračovala na základech položených „cementářem“ p. Olšanským dovoluje i současným občanům pochopit tehdejší problémy se znárodňováním průmyslu. Kronikář se vyhnul popisu příčin obvinění a odsouzení za tzv. protistátní činnost Boh. Olšanského. Z dnešního pohledu je neuvěřitelné, že se tohoto velmi oblíbeného občana a úspěšného podnikatele nikdo z místních rodáků nezastal.
Opět se popisují problémy se zakládáním JZD. Argumentace místních zemědělců, že nepříliš úrodná půda není vhodná pro velkovýrobu, se ukazuje jako pravdivá i dnes, kdy zemědělství v Hrabové bylo v podstatě i z tohoto důvodu zcela zlikvidováno. Také tehdejší povinné dodávky za nevýhodné ceny neumožňovaly investovat do nevyhovujících technologií, ať již do strojů, staveb nebo do půdy. Prioritu měla výstavby těžkého průmyslu.
V podrobném popisu průběhu komunálních voleb v r. 1957 si nelze nevšimnout postesku kronikáře nad pasivitou a nezájmem občanů o veřejný život. A současně obrovské úsilí režimu tuto situaci zlepšit: do přípravy voleb bylo zapojeno 500 různých aktivistů a organizátorů! Dokonce i učitelé a žáci školy a místní rozhlas.
Obsáhlá je informace o založení a činnosti tehdejší mládežnické organizace, Československého svazu mládeže, pro který byl vzorem sovětský Komsomol. Podklady pro tuto kapitolu poskytl soudruh Jaroslav Michalkovič, tehdejší organizátor a předseda mládežníků. Je to jedný občan Hrabové, který je doposud činný ve veřejném životě obce, a to na významném místě kronikáře. Co tam asi píše?
Čtenáře, které zajímá minulost Hrabové si mohou přečíst doslovný přepis kroniky v příslušné záložce Hrabovských novin.
15. 9. 2015. V.S.