Při opisování této části kroniky jsem si uvědomil, jak „choulostivé“ je postavení kronikáře, když má provést skutečně objektivní zápis do kroniky. Na jedné straně pravda, často nepříjemná, plná konfliktů a rozporuplných událostí, na straně druhé tlak a přání těch mocných.
Lze to prokázat na líčení průběhu májových oslav a na popisu událostí při návštěvě N.S.Chruščova v Ostravě v r. 1957. Dobře si na tyto události pamatuji a neprobíhaly v takové pohodě a atmosféře, jak to líčí kronikář. Naopak, oslavy prvního máje byly pro většinu obyvatel protivnou záležitostí, která dostala právem přezdívku „Expo“, t. j. existenční pochod. Kdo se nezúčastnil, byl nepřítel pracující třídy a mohl být za to postižen i existenčně. Na oslavách N.S.Chruščova byli hlavně žáci škol a studenti, kteří to měli povinné a možná i zaměstnanci úřadů a státních institucí.
I když dnes je naprosto jiná doba, obávám se, že i současný kronikář může být ovlivňován nejbližším okolím, subjektivním viděním světa, nedostatkem objektivních informací a jím prováděné zápisy do kroniky mohou mít daleko k pravdě. Čtenáři kroniky za 50 – 60 let, kteří si ještě popisované události budou dobře pamatovat, se možná budou opět divit.
Z faktických událostí stojí za zmínku, že první televizor v obci měl v r. 1956 pan Janeček ze Šídlovce, v r. 1957 bylo v obci již 50 aut a od r. 1953 fungovaly jesle. Ve škole jednou týdně dentista ošetřoval žákům chrup. V obci již tehdy byly dvě školky, jedna celodenní, druhá polodenní.
Je opět vzpomenuta osobnost učitele Boh. Cigánka, který se mimo jiné zasloužil o novou školu. Dobře si ho pamatuji, byla to skutečně výjimečná osobnost, asi poslední z této profesní skupiny.
23.9.2015. V.S.