Jsme v roce 1958, mnoho současníků ještě nebylo na světě. V kronice se popisuje činnost tehdejší Osvětové besedy. Byla to organizace, která měla zajišťovat jak na venkově tak ve městech aktivní kulturní a společenský život obyvatel jako náhradu za dřívější tak časté a rozmanité občanské aktivity. Důležitou úlohu v OB měli učitelé, kteří byli všemožnými nátlakovými způsoby nuceni tyto činnosti organizovat a osobně se jich zúčastňovat. V Hrabové se to podařilo, učitelstvo místní školy bylo „zapojeno“ do organizování různých kurzů a jiných akcí, včetně vydávání místního časopisu „Vesnický zpravodaj“. Možná se ještě podaří najít některá čísla, bylo by to zajímavé čtení. Učitelé připravovali i relace do místního rozhlasu a měli i ženský pěvecký sbor, složený výhradně z učitelek.
I když nelze pochybovat o potřebnosti a užitečnosti kurzů cizích jazyků, vyučování hře na hudební nástroje a především tehdy potřebných a oblíbených kurzů šití, zneužívání učitelstva pro tyto účely nebylo asi správné řešení.
Byla vyjasněna záhada, kde se v Hrabové tehdy promítaly každou sobotu a neděli hojně navštěvovaná filmová představení. Bylo to prostorách svobodárny, nově postavené pod dnešní Domovskou ulicí.
Nadále není jasné, kde měla sídlo Osvětová beseda a Krajská stanice mladých přírodovědců. Pravděpodobně v dnešním Dětském domově.
Podrobnou informaci o činnosti tehdejší knihovny podává knihovník pan Konvička. V r. 1958 se v knihovně uskutečnilo 5.713 návštěv. Jak si asi stojí v tomto ukazateli současná knihovna?
Pro kroniku je důležitá informace, že v r. 1959 nastala výměna kronikáře, místo Štěpána Janše nastoupil místní učitel Bohuslav Olšanský a zápisy začala provádět paní Irena Polanská. Není zde dodržena tradice, v kronice chybí životopis nového kronikáře. Není se co divit, Bohuš Olšanský pocházel z „buržoasní“ rodiny, po nespravedlivém a neodůvodněném zatčení a věznění jeho otce byl vyloučen z dalšího studia na Karlově univerzitě. Těžko by se to v tehdejší době sepisovalo. Velice pochybuji, že funkci kronikáře přijal dobrovolně z vlastního přesvědčení. Taková byla doba.
Unikátní je podrobný popis tehdejšího zemědělství v Hrabové. Začalo fungovat nově založené JZD, a to s velkými problémy. Pro dnešní dobu je zcela nepochopitelná tehdejší nezbytná součinnost a pomoc, vyžadovaná po nezemědělském obyvatelstvu. Občané byli zváni na národní výbor a přesvědčováni o nutnosti výpomoci při jednocení řepy! Málokdo měl odvahu to odmítnout. Díky pečlivosti nového kronikáře zůstala i pro další pokolení písemná památka na tuto zcela unikátní dobu.
4.10.2015. V.S.