O první světové válce a o vzniku ČSR bylo napsáno mnoho knih a historických pojednání. Důležité místo v nich mají i československé legie, které na různých frontách bojovaly proti armádám tehdejší rakousko- německé koalice.
Důvodem pro vstup do legií byla u většiny legionářů touha po vytvoření samostatného českého státu. Byli to jednak krajané, žijící mimo Rakousko – Uhersko, jednak zajatci a přeběhlíci.
Podle údajů z obecní kroniky Hrabové padlo v první světové válce v uniformě rakousko – uherské armády 31 zdejších občanů, zajato bylo 23 a k legionářům se přihlásilo 14 osob z řad těchto zajatců.
Početně největší legie vznikly v Rusku. Vyznamenaly se v boji proti rakousko – uherské armádě u Zborova na Ukrajině v červenci 1917. Z Ostraváků zde padl z nedalekých Kunčic Josef Adamus a Vilém Otáhal, na zranění zemřel Alois Regent.
Dne 3. března 1918 uzavřelo sovětské Rusko separátní mír z Německem. Jediná možnost, jak pokračovat v boji proti nepříteli, byl přesun legií na francouzské území. Jelikož západní části Ruska byly obsazeny Němci, bylo nutno se přesunout východním směrem do Vladivostoku a odtud po oceánech do Francie.
Mezi českými zajatci, umístěnými v zajateckých táborech na obrovské rozloze Ruska se začaly šířit zprávy, že následkem separátního míru budou vydáni Němcům. Pro mnohé z nich, tzv. válečné zběhy, by to mělo nedozírné následky. I to byl jeden z důvodů, že někteří zajatci se začali hlásit do legionářských pluků.
Zmatky, vzniklé následkem bolševické revoluce způsobily, že legionáři se museli probíjet postupně po železnici od městu k městu, svádět nesčetné boje s různými, navzájem nepřátelskými skupinami bolševiků a jejich protivníků. Mezitím skončila válka a legionáře čekala cesta domů. Tato anabáze po magistrále, dlouhé 8 000 km, skončila až v prosinci r. 1919, kdy z Vladivostoku vyplula první loď směrem do Evropy.
V seznamu legionářů, který se nachází ve Vojenském ústředním archivu v Praze, lze zjistit jména těch občanů Hrabové, kteří se navrátili do vlasti. Další údaje jsou zaznamenány v místních kronikách.
Legionáři z Hrabové podle Vojenského ústředního archivu:
Carbol Robert, nar. 1885 v Horní Datyni, bydliště Hrabová, italská legie od r. 1918, vojín
Dluhoš František, nar. 1881 v Hrabové, ruská legie od r. 1918, vojín
Hlisník Ludvík, nar. 1889 ve Václavovicích, dom. obec Hrabová, ruská legie od r. 1918, vojín
Klečka Štěpán, nar. 1891 v Hrabová, ruská legie od r. 1917, vojín
Kudělka František, nar. 1891 v Hrabové,ruská legie od r. 1917, vojín
Laník František, nar. 1889 v Hrabové, ruská legie od r. 1917, praporčík
Linhart Vladimír, nar. 1890 v Hrabové, bydliště Zábřeh, ruská legie
Merta Bohumil, nar. 1890 v Hrabové, ruská legie
Mutina Alfons, nar. 1891 v Hrabové, francouzská legie od r. 1918, vojín
Mutina Josef, nar. 1875 v Hrabové, ruská legie od r. 1918, vojín
Neusser Ludvík, nar. 1872 v Hrabové, dom. obec Žabeň, italská legie od r. 1918, vojín
Olšanský Petr Alexej, nar. 1893 v Hrabové, ruská legie od r. 1916, vojín
Pavlorek Viktor, nar. 1897 ve Vratimově, dom. obec Hrabová, francouzská legie 1918, vojín
Petr Evžen, nar. 1897 v Hrabové, ruská legie od r. 1918, vojín
Pravda Josef, nar. 1879 v Hrabové, bydliště Zábřeh, ruská legie
Praveček Jan, nar. 1892 v Hrabové, ruská legie od r. 1918, vojín, zemřel 22.2. 1920
Pustka Karel, nar. 1891 v Hrabové, bydl. Mor. Ostrava, ruská legie 1917, podporučík
Slavík Leopold, nar. 1876 v Hrabové, italská legie od r. 1918, vojín
Svrček Alois, nar. 1893 v Hrabové, ruská legie od r. 1917, vojín
Šodek Robert, nar. 1892 Hrabová, ruská legie, vojín, dezertoval
Závada Albín, nar. 1883 Hrabová, ruská legie
Závada Josef, nar. 1894 Hrabová, ruská legie.
Nejvyšší vojenskou hodnost získal Pustka Karel. V Rusku byl podporučíkem, po návratu domů byl kapitánem v ČSA. Rovněž Laník Josef byl po návratu povýšen na poručíka. Olšanský Petr působil v ČSA jako podporučík a Svrček Alois bylpovýšen na svobodníka.
V obecní kronice Hrabové jsou navíc následující údaje :
Hejč František. Bojoval v ruských legiích, padl na Urále 27.5. 1918. Rodině jeho došla pamětní listina od ministra národní obrany, jež jí byla slavnostně odevzdána.
Mutina Alfons : Zajat v Itálii 19.8. 1917. Bojoval ve francouzských legiích v 21. kulometném pluku na Aisině. Jest poštovním úředníkem na Slovensku.
Pustka Karel : Kapitán ruských legií.
Závada Albín : Zemřel na zpáteční cestě na skvrnitý tyf ve stanici Polovině v sanitním vlaku č. 4. a byl pohřben 20.12. 1919 v Polovině
Závada Josef : Vrátil se choromyslný a byl odvezen do Šternberku.
V obecní kronice je u všech ostatních legionářů poznámka : „Vrátil se domů zdráv“.
Většina legionářů se vrátila domů během roku 1920. Posledním byl Robert Carbol, který byl demobilizován až 3.3. 1921.
Nejstarším legionářem byl Neusser Ludvík. Při vstup do legií mu bylo 45 let.
Nejvíce legionářů se narodilo v r. 1891 a v době vstupu do legií jim bylo 27 let. Nejmladším legionářem byli Pavlorek Viktor. Stal se jím ve věku 21 let.
Celkem bylo evidováno 89 tisíc legionářů, z toho v Rusku 60 tisíc. Celkové ztráty činily 5.400 padlých a zemřelých.
Zcela rozvrácené hospodářství Ruska nutilo naše legionáře věnovat mnoho úsilí hospodářskému zázemí. Chod železnice zabezpečovali zčásti čeští železničáři, legionáři zajišťovali opravy kolejí a vozového parku. Náš armádní sbor přímo nebo nepřímo ovlivňoval výrobu 105 průmyslových podniků, a to především v okolí magistrály. Mezi nimi bylo 18 dolů, 17 průmyslových závodů a 10 železničních dílen. Vyráběly se kolejnice, mostní konstrukce, náhradní díly lokomotiv, ale i přilby a nejrozmanitější součásti vojenské výzbroje a výstroje. Bylo nutno obstarat dodávky obilí a jeho semletí v mlýnech, fungovaly armádní obuvnické, krejčovské, sedlářské, truhlářské dílny a dokonce i výrobna mýdla. Velmi prosperující byla továrna na doutníky v Omsku. Finanční zisk byl použit na provoz ortopedické dílny v Jekatěrinburgu, kde se vyráběly protézy a další pomůcky, a to nejen pro potřeby našich legionářů.
Po návratu do již existující republiky vzniklo několik legionářských organizací, z nichž byla největší Československá obec legionářská. Místní jednotky byly v Hrabůvce, Mariánských Horách, Mor. Ostravě, Přívoze, Svinově, Staré Bělé, Kunčicích,Vítkovicích a v Zábřehu. I když v Hrabové bylo poměrně hodně legionářů, organizace zde nevznikla.
Velice známým legionářem byl MuDr Ludvík Klega. Narodil se v r. 1888 v početné rodině sedláka v Hrabůvce, v r. 1915 byl zajat a později působil ve zdravotnické službě v hodnosti majora v čs.legiích. Zúčastnil se také osobně bojů na různých místech Sibiře, za což obdržel řadu vyznamenání. Do vlasti se vrátil mezi posledními, až koncem r. 1920 včetně své ruské manželky. Vrátil se do Ostravy , kde v následujících letech vykonal na poli zdravotnictví obrovský kus práce. Mimo to byl starostou Sokola ve Vítkovicích a předsedou jednoty Čsl. obce legionářské. Zemřel v r. 1933.
V r. 1936 byla na jeho rodném domku v Hrabůvce odhalena pamětní deska, později přemístěna na budovu zdejší základní školy. Jeho jméno nese i přilehlá ulice.
Legionáři z Hrabové pocházeli většinou z nemajetných rodin dělníků a rolníků. Po příchodu domů pracovali převážně opět v okolních továrnách a na polích.
V materiálech Vojenského ústředního archivu je u Karla Pustky uvedeno povýšení na kapitána v řadách ČSA. Rovněž Petr Olšanský zůstal v armádě jako podporučík. Josef Laník byl povýšen na poručíka a Alois Svrček na svobodníka.
Prameny : Pamětní kniha Hrabové 1. díl, publikace Blažena Przybylová : Českoslovenští legionáři, rodáci a občané Ostravy, publikace Karel Pichlík, Bohumír Klípa, Jitka Zabloudilová: Českoslovenští legionáři 1914 – 1920.
V.S. 24.1. 2015.