Řeka Ostravice.
Hlavním zdrojem vody pro tuto řeku jsou Beskydy. Až do doby vybudování přehrady ve Starých Hamrech (1964-1969) byly v době jarního tání stěhu na Ostravici povodně. Někdy menší, někdy větší. Ty se vyskytovaly v případě deštivého počasí i během roku.
Na našem území měnila řeka při těchto povodních často své koryto, takže okolní pozemky v šířce 400 – 600 metrů byly nepoužitelné jak pro stavbu budov tak pro zemědělskou činnost.
Velké problémy s častými povodněmi měli i majitelé hrabovského mlýna. Nákladné bylo časté opravy mlýnského náhonu, a to byl také jeden z důvodů, že se vodní kolo mlýna ke konci 19. století navždy zastavilo.
Všechno zlé je k něčemu dobré. V době vzniku Vítkovických železáren (Rudolfovy hutě) se uvažovalo se stavbou železáren i v lokalitě Hrabová a byly již tehdy činěny pokusy o zakoupení vodního práva zdejšího mlýna. Naštěstí tento záměr nebyl realizován, protože místní obyvatelé upozornili lokátory na časté záplavy v těchto místech. Díky tomu se nepostavil v místě mlýna hamr a v blízkém okolí vysoké pece, pudlovna a další hutnické provozy.
Tehdejší ještě neregulovaná Ostravice poskytovala možnost přivýdělku místním obyvatelům, a to těžbou štěrku z jejího koryta. Písek a štěrk, naplavený řekou po povodních se osíval a prodával podnikatelům i soukromým stavebníkům z blízkého i vzdálenějšího okolí. Za kubík se platilo po 1. sv. válce 20-30 Kč. Ceny potravin byly v roce 1922 následující: 1 kg hovězího 10 Kč, vepřového 20 Kč, pšeničné mouky 3,60 Kč, cukru 4,80 Kč. Na své si přišli i sedláci, kteří materiál odváželi na místo spotřeby.
Na mapě z roku 1909 ( je přílohou obecní kroniky) je vidět, jak se koryto Ostravice klikatí podle toho, jak bylo vymleto při poslední povodni. Není divu, že Hrabová usilovala o její regulaci. Došlo k ní až po roce 1926. Práce byly financovány jednak ze státní, jednak z obecní pokladny. Stavbě se říkalo „Argentina“, jelikož na ní pracovali převážně chudí lidé, kteří často emigrovali do Ameriky. Takže měli „Argentinu“ dočasně doma. Koryto řeky se napřimovalo a různým způsobem se zpevňovaly břehy.
Nedostatek peněz způsoboval, že práce byly často přerušovány a definitivně je zastavila 2. sv. válka.
Velkým problémem Ostravice bylo vypouštění odpadních vod z vratimovské celulosky. Byly to tekuté odpady z varných kotlů, které obsahovaly mimo zbytku buničiny i sloučeniny kyseliny sírové.Tyto odpadní vody silně zapáchaly a zcela znehodnotily vodu v Ostravici. Byly do řeky vypouštěny cca 100 m pod dnešním mostem. Dělo se tak s různou intenzitou prakticky po celou dobu trvání této fabriky, tedy od roku 1882 do roku 1982.
A co se děje na této řece dnes? Nic moc. Množství vody je regulováno přehradou v Beskydech, povodně jsou zcela výjimečné. Že voda má potřebnou kvalitu, to dokazuje skutečnost, že od mostu nahoru mají rybáři již několik let pstruhové pásmo. Na vodní hladině lze vidět často hejno kačen, někdy dokonce i labuťě. Pod mostem jsou vhodné podmínky pro koupání. Na pravém břehu je cyklistická stezka, vedoucí z Ostravy směrem na Beskydy. Zkrátka – ideální stav.
7. 7. 2018 V.S.