Jakoby zde byla snaha napravit některé resty z minulých let. Na stránkách Hrabovských listů se tehdy jen výjimečně vyskytl článek, zabývající se minulostí Hrabové, kronikou a osobou kronikáře. Nyní se tyto dluhy dohání, a je to tak správné. Nové Hrabovské listy věnují minulým událostem velkou pozornost a tyto materiály jsou čtenáři velmi oblíbené. Soudím tak podle mínění spoluobčanů, se kterými se stýkám.
Tak v listopadovém čísle Hrabovských listů z r. 2016 je článek pana Milana Slívy jr. o přípravě oslav výročí Hrabové v r. 2017, v lednovém čísle r. 2017 článek Martina Slepičky o svaté Kateřině Alexandrijské, patronce našeho kostela a článek o nastávajících letošních „kulatých“ oslavách Hrabové. V březnovém čísle z letošního roku je na titulní straně informace o putovní výstavě „Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti“ a dvojstrana s rozhovorem se současným kronikářem Hrabové Ivo Šupčíkem. A ještě k tomu článek ředitele archivu města Ostravy Antonína Barcucha o úskalích při psaní obecních kronik. O aktivitách letopisecké komise informoval její předseda Martin Slepička na stránkách Hrabovských listů v září loňského roku.
Snad se také podaří ostravským historikům časem vyřešit určité nejasnosti, které jsou kolem první písemné zmínky o existenci naší obce. Bylo to v roce 1267 nebo 1297? Oficiálně platí stále rok 1297. Jenomže nedávno zveřejnil předseda letopisecké komise pan Martin Slepička hypotézu, že to může být i rok 1267. Toto datum bylo pokládáno za oficiální až do r. 1996, pak bylo zpochybněno. Důkazy, které uvedl Martin Slepička ve prospěch roku 1267 jsou velmi přesvědčivé a tak se možná dočkáme opravy. Není to jistě kardinální problém Hrabové, ale bylo by asi dobře mít v této záležitosti jasno.
K tomuto tématu si dovolím ještě jednu poznámku. Všechny městské obvody (mimo obvod Ostrava-Jih a Hrabovou ) mají na svých webových stránkách podrobné informace o historii obce. O první písemné zprávě, o významných událostech, místních památkách, slavných rodácích atd.
Velká obsáhlost a podrobnost těchto textů napovídá, že je to poměrně významné téma. Absence této historie obvodu Ostrava- jih pochopitelná, vznikl teprve nedávno. Ale u Hrabové je to zbytečná skromnost, vždyť se nemáme za co stydět. Spíše to uniklo pozornosti autorů webových stránek obce a nikdo prozatím neměl zájem tuto chybu napravit. Snad by se o to mohla pokusit letopisecká komise se spolupráci s komisí mediální a pro potřeby webových stránek vypracovat materiál, který by nahradil ten nynější. Samozřejmě informace o V. Závadovi a J. Šavrdovi tam budou také.
Velmi dobrým nápadem pana šéfredaktora je v posledním čísle Hrabovských listů podrobný rozhovor se současným kronikářem. Z textu je zřejmé, že pan Ivo Šupčík je si vědom významu své funkce a určitě bude respektovat platný zákon o obecních kronikách a vyřeší současné časové skluzy v zápisech z minulých let. Velmi mě potěšila jeho poznámka, že si tuto funkci neumí představit bez využití počítače, internetu včetně mailové komunikace. Škoda, že neznám jeho elektronickou adresu, otázal bych se ho, co soudí o možnostech zveřejňování informací o kronikářských zápisech na webových stránkách obce. Pochopitelně při respektování zákona o ochraně osobních údajů.
V závěru se pokusím pro čtenáře Hrabovských novin uvést informace o akcích, které se připravují v této oblasti v letošním roce. Nejvýznamnější bude určitě připravovaná publikace „Historie obce Hrabová“. Zde musím vyslovit obdiv a uznání panu Martinu Slepičkovi, který se ujal této nelehké záležitosti. Pokud se podaří původní záměr, občané se mají nač těšit. Dále to bude výstavka obecních kronik, přednáška Mgr. Dalibora Janiše o nejstarších dějinách Hrabové a možná i další akce. Zdá se, že letošní oslavy u příležitosti uplynulých 720 (750?) let od první prokazatelné zprávy o existenci naší obce budou velmi důstojné.
9. 3. 2017 V.S.